| dienisor a întrebat:

Eu fac lucruri din handmade si voiam sa va intreb cum pot face sa legalizez vanzarile?!
Trebuie sa fac un PFA sau un II?
Si daca fac unul din cele doua sunt asigurat de pensie? Adica voi avea pensie dupa un anumit timp?
Nu am inteles de pe internet mare lucru

2 răspunsuri:
| nirocino a răspuns:

Pentru handmade se face de obicei PFA. Va trebui sa platesti trimestrial un impozit in care vor intra si asigurarea de sanatate si banii pentru pensie, pe care o vei primi la varsta si vechimea prevazuta de lege. Bafta!

| eminescuhipiot a răspuns:

Fa-ti un PFA sau chiar un SRL, insa vei avea de platit niste taxe si impozite, iar pensie vei avea daca iti achiti contributia, poti sa te angajezi sau sa-ti platesti lunar cei 288 lei la casa de pensii.