| AndyNarutoShinobi a întrebat:

nu am mai intrat de mult happy totusi, voiam sa va intreb un lucru! Am 12 ani si am o problema mare! Am 1.66 si am cam pus niste kg in +pe burta...Bine,am vazut de la multi care spuneau ceva de genu : "Trebuie sa faci sport si sa tii o dieta curata, altfel nu poti sa slabesti!" si tot felul de chestii asemanatoare. Nu stiu sigur, am undeva la 56-60 de kg,iar prietenii mei care nu m-au mai vazut de mult timp au zis ceva de genul : -Hei! Ai auzit de fitness? Serios acum,ma simt jenat de asta,si fac exercitii dar nu destule. Am vazut nisite chestii pe internet cum ca la varsta asta diete si exerciti ar putea cauza alte lucrui mai insuportabile in timp,dar era un post pentru fete mici. Eu sunt baiat,si am nevoie repede de un mod sa scap de "sarcina" cum ii zic unii prieteni si doar din cateva motive, unul fiind ca vreau sa fiu un sportiv, exact cum eram cand eram mai mic...Va rog sa ma ajutati si sa nu folositi chestii de genul:"Oh,tinere,trebuie sa mananci mai sanatos!" sau "Baiete, ar trebui sa te apuci de excercitii mai profund!" Tot ce va cer sunt niste lucruri fixe, nu in general. Nu vreau sa aud "Mai multe proteine" sau "Arde calorii" vreau metode punctuale!
Multumesc anticipat tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 60 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai aproximativ greutatea IDEALĂ - aşa că, NU ar trebui să mai slăbeşti!

Oricum, la vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Toate cele bune.

| kpuctuk a răspuns (pentru bursuc001):

Bea cit mai multa apa, nu minca multa piine, maninca multe frucre si legume si in tinpul liber esi afara si fa miscare

| kpuctuk a răspuns (pentru bursuc001):

Bea cit mai multa apa, nu minca multa piine, maninca fructe si legume proaspete si ar fi bine in tinpul liber sa iesi si sa faci putina miscare

| bursuc001 a răspuns (pentru kpuctuk):

Bună!

Vezi că ai adresat GREŞIT răspunsul tău!
NU eu am pus întrebarea respectivă.

TREBUIA să scrii răspunsul în chenarul portocaliu de sus, aflat sub întrebarea userului!
În loc de asta, tu ai dat click pe tasta "Răspunde" aflată sub răspunsul meu...

Toate cele bune.

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru metode punctuale iti angajezi un antrenor, nu sta nimeni sa-ti faca tie un plan de alimentatie sau de antrenament pe gratis

| AndyNarutoShinobi explică (pentru Cosmin86):

Hey,exact genul acesta de raspuns nu voiam sa primesc, problema e ca e destul de scump sa-ti angajezi un antrenor, mai ales ca eu am doar 12 ani happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndyNarutoShinobi):

Vad ca ai 12 ani.

ca sa intelegi : o dieta si un antrenament se fac PERSONALIZAT, pe scurt, alimentatia ( si antrenamentul ) care da rezultate la mine, la alta persoana o sa dea cu totul alte rezultate.

daca nu ai bani de antrenor/nutritionist poti sa te documentezi de pe net si sa experimentezi, chiar sa-ti faci un jurnal online ( pe forumul la www.getfit.ro ) unde primesti gratis sfaturi de la profesionisti.

In jurnal pui concret ce mananci si cum te antrenezi, ce varsta ai si ce OBIECTIVE ai.

Mai exact aici :
http://forum.getfit.ro/forumdisplay.php? 26-Jurnale-personale

Pe mine un jurnal de genul m-a ajutat foarte mult sa gasesc ce da concret rezultate pentru mine

| kzd a răspuns:

Ia o minge de fotbal din casa, gaseste niste persoane cu care sa faceti echipe si jucati. Oricum e vacanta si un joc de fotbal nu strica, plus ca faci miscare de unde rezulta ca o sa si slabesti.

| AndyNarutoShinobi explică (pentru kzd):

Fac sport "excesiv", ma joc incontinuu, nu e problema sportul, vreau niste exercitii exacte si o dieta perfecta!

| tinka1 a răspuns:

Fa jogging in fiecare dimineata cate 1-2 ore. Si nu bea apa carbogazata ( bea doar plata )winking exclude dulciurile, piinea si fast-foodul. Vei slabiwinking succes. Funda?

| AndyNarutoShinobi explică (pentru tinka1):

Pai,jogging ar fi o idee, eu beau doar apa plata, dulciuri nu mananc de loc iar paine am auzit ca e buna cea graham...iti multumesc mult pentru indrumare, funda o vei lua doar daca nu gasesc un raspuns mai bun!

| musickid440 a răspuns:

Eu sunt fata si ma confrunt cu acelasi lucru... E greu sa dai inapoi daca deja esti supreponderal. Am tot 12 ani si tot asta e faza.
Insa parintii mei ma ajuta, discuta si tu cu ai tai!
Iti recomand sa te apuci de cursuri de inot, iar daca deja stii, incearca sa faci intr-o zi: 10 lung. de piscina
30 lung de piscina
50 lung de piscina

Eu in 3 ore am reusit 100 lung. piscina.

Alta varinta este sa iti faci aonament la o sala si cu un instructor personal sa lucrezi. Asa o sa fii mai incurajat.

Si alimentatia!
Tre' sa mananci putine fructe, deloc dulciuri, legume si piept de pui ( fierte ) nimic prajit! Orez, salata cu rosii.

Iaurturi si mult lapte, intareste oasele.

Sper ca am ajutat, spor la lucru >big grin

| AndyNarutoShinobi explică (pentru musickid440):

Nu sunt chiar supraponderal,si am auzit ca la fete (iarta-ma pentru asta)nu e deloc rau sa fi oarecum "grasa" deoarece esti in crestere si ai nevoie de resurse, cand vei fii mare, vei fi mai slaba, crede-ma. De inot nu stiu, si e cam scump iar pentru mersul la sala trebuie sa am minim 15 ani, pentru ca muschii mei sa fie formati cat de cat, am auzit ca multi copii au facut la fel si nu au mai crescut. Oricum mersi pentru sfat si pentru acea dieta