| anonim_4396 a întrebat:

Lucrez de 3 luni si am contract pe perioada nedeterminata. As dori sa fac un credit/imprumut prin acte la notar de 12.000-15.000 lei pe 5 ani rata maxima pe luna 400-500 lei daca se poate chiar si 350 lei. Prin banca nu pot ca nu am experiență necesara la munca si varsta. aproape 19 ani si buletin provizoriu deocamdată pana imi eliberez certificatul de naștere ca l-am pierdut. Astept răspunsuri doar prin contract notar pe 5 ani Mulțumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul public nu face contracte de credit, doar contracte de imprumut intre persoane fizice si contracte de garantare a creditelor luate de la banca sau a imprumuturilor luate de la persoane fizice.
Conditiile imprumutului de la o persoana fizica sunt stabilite de tine si acea persoana, notarul nu face altceva decat sa le transpuna in contract.

| Tudor_Adrian_1998 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da cu contract notarial persoana fizica. Stiu ca prin contract dacă nu achit ma poate da in judecata. Și răspund ca il achit eu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tudor_Adrian_1998):

Contractul de imprumut intre persoane fizice, incheiat la notar sub forma actului autentic, constituie titlu executoriu si nu mai este necesar sa te dea in judecata, poate fi executat silit.

| Annamaria21 a răspuns:

Daca ai salariul mare brut poți face, salariul mare brut însemnând minim 1800 lei