| anonim_4396 a întrebat:

M-am gandit sa-mi deschid o afacere de curier rapid.Cu 3-4 masini.Mi-ar ajunge vreo 10000 euro de inceput.Si merge o asemenea afacere?

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Exista afaceri din acestea foarte bine puse la punct, si faptul ca Cargus a fuzionat cu o alta companie a carei nume imi scapa momentan imi spune ca piata fie este deja matura, fie s-a ingustat (eu mai degraba ma gandesc la prima varianta). Intrarea pe o piata matura implica investitii si cheltuieli de la mari la foarte mari, in schimb nu pot sa nu observ o oportunitate care desi nu este chiar aceeasi este in acelasi domeniu si anume: in orasele mari cu trafic intens si cu activitate intensa antreprenorii au deseori nevoie de servicii rapide de curierat intracity unde termenul rapid este cheia, iar pentru asta pe alte meleaguri sunt folositi biciclisti sau scuteristi si care transporta, cel mai adesea, documente. Eu nu am intalnit un astfel de serviciu nicaieri in tara. Avantajul competitiv ar fi ca un astfel de serviciu face livrarea in cel mult 1.5 ore pe cand o companie de curierat in cel putin 12 ore sau chiar mai mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde vrei sa iti 4 masini cu 10000euro?

eu zic ca aia 10000euro ar trebui sa se duca doar pe publicitate ca piata curierilor e deja destul de competitiva

| mdaria a răspuns:

Depinde. Masinile le ai deja sau?