| 190846 a întrebat:

Salut,Va rog sa precizați cum se adaugă suma rezultata pentru cota indiviza la întreținerea la bloc:
A.se aduna suma respectiva de 28, cota indiviza sau:
B.se aplica coificient de 28 %

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

JackR are obiceiul si da raspunsuri nefundamentate. I-am mai spus de cateva ori si de atunci l-am blocat ca este si needucat. Atentie!
Exemplu: Se aduna suprafata utila a fiecarui apartament (SU) indiferent cate camere are si unde este amplasat fiecare apartament (nord, sud, est, west, nivel...).
Asa rezulta o suprafata utita totala. (SUT).
Pentru a stabili cota indiviza a fiecarui apartament se imparte SU a fiecaruia la SUT si se inmulteste cu 100.
Daca suprafetele utile totale sunt (SUT) = 1399 m.p.
Cota indiviza a fiecarui apartament va fi:
la SU= 43 m.p este 43:1399x100= 3,074%, pentru 17 ap.
la SU= 52 m.p. este 52:1399x100= 3,717%, pentru 8 ap.
la SU= 23 m.p. este 23:1399x100= 1,644%, pentru 8 garsoniere.
la SU= 68 m.p. este 68:1399x100= 4,861%, pentru 1 ap.
Daca inmultesti aceste cote indivize cu numarul apartamentelor si faci suma, rezulta 100.

| JackR a răspuns:

Se foloseste media ponderata. In sensul ca, suma de bani pentru TOATA cota indiviza, se imparte in functie de procentele detinute de fiecare locatar. De exemplu, daca tu ai 11, 34% din cota indiviza, atunci vei plati 11, 34% din suma de bani pentru toata cota indiviza a blocului in care stai.

| JackR a răspuns:

Salontane, daca tot te dai mare destept, atunci cand dai copy-paste de pe Internet, macar citeste dracului pana la capat tot ce scrie lumea. (ai copiat de aici: ...a.html*3).

Ceea ce nu au spus aia acolo, este ca acea cota parte indiviza se refera, conform legii, si la suprafetele comune! Uite articolele de lege, asta asa, ca sa iti mai intre ceva in golurile alea imense din cap:
- https://legeaz.net/......roprietate