| hp8510p a întrebat:

Salut.Vreau sa fac dosarul pentru somaj dar am ramas corigent si liceul nu imi poate da vreun act care sa ateste ca sunt absolvent. Abia dupa ce promovez corigenta pot lua...am auzit ca cei corigenti au si ei 60 de zile la dispozitie sa depuna dosarele.Asa e? Si daca pot beneficia de somaj dupa corigenta, banii se pot transfera pe card de debit?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti prezenta pentru luarea in evidenta dupa sustinerea si reusita la corigenta.
Poti primi indemnizatia de somaj si pe cardul de debit, vei specifica asta in cerere.

| darrio2007 a răspuns:

Poti depune dosarul dupa ce iei corigenta. Daca o iei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi tu crezi că statul i ti dă bani degeaba? Adică tu nu inveti, ramâi corigent la scoală, si stai cu mîna intinsa la ajutorul de șomaj? Pune mina si invată, ca daca din nou ramîi corigent, adio bani, nu ti mai dă statul, ce clasă esti? Daca ai peste 18 ani, mergi la muncă.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai rămas corigent, NU te poţi înscrie pentru Ajutorul de şomaj decât DUPĂ ce promovezi corigenţa!
DA, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile ( de la data la care ai promovat corigenţa ) pentru a merge să fii luat în evidenţele AJOFM!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/

Toate cele bune!

| Beutz a răspuns:

Pai,asa e.Banii se pot transfera pe card.