| Shugo a întrebat:

Vreau sa incep o micuță afacere de familie. Mi-am luat 3 busuri de model ducato si vreau sa livrez marfa cu ele si ma întrebam... cum fac rost de marfa, de colaboratori? Trebuie cumva sa am un contract cu o anumită firma?
Sunt nou in acest domeniu si vreau sa aflu. Multumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai trebuie sa-ti faci firma la Camera de Comert.
Dupa infiintarea firmei si obtinerea tuturor autorizatiilor de functionare, poti sa incepi lucrul in firma.
Da, trebuie sa ai contracte de distributie si transport incheiate cu alte firme, ca marfa sa fie transportata legal, altfel risti ca in trafic sa ti se confiste masina cu tot cu marfa, daca nu ai acte legale.
Contractele cu colatoratorii se incheie iesind pe teren si batand la usa tururor, intreband daca au nevoie de transport. Evident, trebuie sa ai o lista de servicii cu tariful pe km, sau pe zi, unde preturile tale trebuiesc sa fie foarte mici, ca sa poti atrage clientela si sa ai contracte cu ei.
Nu-i usor deloc, mai ales cand esti la inceput de drum si nimeni nu te cunoaste.
Intai aduni preturi de la competitia ta, sa vezi ce oferte au ei, ca sa poti merge la companiile care au nevoie de transport si sa le oferi preturi mult mai mici si mai atractive, ca ale celorlalti.
Mai poti sa-ti faci reclama locala, pe internet sau in ziarele locale!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ti ai luat masini inainte sa stii ve faci cu ele?

Marfa gasesti pe bursa

| alina2k18 a răspuns:

Tu vrei plan de afaceri gratuit pe TPU laughing
Ce sa zic... faci rost de marfa de la FURNIZORwinking