| Andrei84474 a întrebat:

Buna seara, am 16 ani si vreau sa incep cu o mica afacere de inchiriere de narghilele la domiciul clientului, vreau sa stiu daca este posibil pe persoana fizica sau imi trebuie firma si daca nu am nevoie de firma puteti sa-mi dati un model de contract intre mine si client? Si daca imi trebuie firma o pot deschide pe numele meu la 16 ani sau imi trebuie o persoana majora? Multumesc dau funda celui mai bun raspuns.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu te poti autoriza ca PFA si nici deschide o firma, vei putea abia dupa 18 ani.
Roaga-l pe un parinte si te poti angaja la firma deschisa de el.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu poti avea nici o afacere pana la implinirea varstei de 18 ani si nu cred ca vrei sa te trezesti cu dosar penal, la anisorii astia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da iti trebuie o firma pentru a efectua activitati comerciale, firma pe care nu o poti deschide daca esti minor.

| UserRo10 a răspuns:

Ai nevoie de un srl si de o persoana de minim 18 ani sa o deschida si intretina legal. Poti fi doar angajat