| numesiprenume0 a întrebat:

Salutare! Am nevoie de idei de afaceri cu buget redus. Afaceri cu maxim 2 angajați, online sau nu, la sat sau oraș. Mulțumesc pentru idei, ofel funda pentru cele mai bune.

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Affiliate Marketing + Youtube. Dar trebuie sa iti maresti audienta. Marketingul afiliat e usor. Pare un cuvant pompos, dar ce faci de fapt e sa promovezi produse din linkuri. Cine cumpara cu ajutorul linkului tau iti va da tie un comision. Intrii pe clickbank sau celelalte situri afiliate si iti faci linkul propriu. Apoi cu linkul tau propriu vei promova in videoclipuri Youtube tot felul de produse. Ba chiar, uite idee: poti sa iti faci Youtube shorts testand produsele astea si tot canalul sa fie un fel de prezentare/tutorial produse. Ai nevoie de 0 bani pentru. a incepe.

2) Dropshipping
Iti faci un magazin online (prin platforme gen Shopify sau altele), cauti un produs de succes si faci video-uri pe tik tok pentru a genera trafic organic. Lumea vede ce vinzi si tu nu faci decat sa creezi content in jurul produsului. Posibil sa trebuiasca sa ai sau sa bagi niste bani in bizu' asta (in advertising). Ideea e ca tu iti faci un 1 shop wonder. Gen un singur magazin cu un produs magic (cumpărat de pe Alibaba si dat la suprapret).

3) Manager de conturi onlyfans.
Necesita sa ai o fata sau sa convingi una ca tu esti un bun manager si o sa faci treaba pentru ea, in timp ce ea va primi bani pasivi pentru ce faci tu. Bagi un comision de 60-40 si ce faci = vei castiga.

Sunt canale de Youtube cu fete care fac OF si invata lumea cum sa cresti contul. Eu am primit o propunere de la o fata si m-am interesat de subiect. Trebuie sa faci multa promovare pe mai toate paginile de socializare si par intimidante unele strategii, dar e vorba pana la urma de postarea si managerierea de content.

Sfat: fa-ti un cont NOU de Youtube si scrie in bara de cautare oricare din subiectele astea. De exemplu, eu am cautat " how to grow an only fans account " si am primit foarte multe videoclipuri. In felul asta inveti subiectul si cam ce trebuie sa faci. Te folosesti de contul nou si algoritmul Youtube ca sa primesti numai continut pe subiectul asta si asa gen inveti modelul de business, ce trebuie sa faci si primesti informatii noi. Eu asa am facut. Am si salvat unele videoclipuri. O sa ma uit iar la ele si o sa scriu ideile interesante pe un caiet.

4) Print On Demand

Presupune vanzarea de tricouri, cani, bijuterii si tot felul de produse prin intermediul unui producator. Adica tu vii cu un design, gen logo pentru tricou, iar producatorul ala (sunt multi pe net, gen Printful, Printify si altele) iti face tricoul cap coada. Te va costa sa cumperi la inceput un lot de vreo 50 de tricouri, deci exista o investitie initiala (mica zic eu). Apoi iti faci cont pe shopify sau etsy si ai optiunea de a conecta contul de vanzator cu cel al producatorilor. Si uite asa, tu faci designuri, producatorul face tricoul cap-coada si cumparatorul ia tricoul la suprapretul impus de tine.

Mai ai si optiunea de a face fara producator, dar iti trebuie bani, website, promovare/trafic si ustensile pentru a face produsele (gen imprimanta, tricouri goale, foarfeci si multe altele). Asta e mai mult o varianta pentru atunci cand ai reusit si vrei propriul brand, fara comisionul altuia.

5) Amazon FBA.
Nu stiu prea mult despre subiect, dar e un model de afaceri in care merită sa te uiti.

6) Fa-ti o firma de Bolt.
Am avut un prieten care s-a tot angajat la Bolt si Uber si mi-a explicat cum functioneaza.

Iti trebuie 1 masina, o casa de marcat si niste bani (cam 100 de mili zicea el). Faci legalitatile, iti faci firma si incepi sa lucrezi pe aplicatiile lor.
Soferul va fi 1 angajat gasit de tine. Il pui sa plateasca benzina si ii ceri un comision ( te gandesti la ceva rezonabil pentru ambele parti).

7) Amazon KDP
Cu modelul asta de business vei face carti de colorat, plannere, calendare si tot felul de produse digitale. Apoi, ele vor fi publicate si vandute pe siteul Amazon.
Va trebui sa faci cateva produse la inceput pentru a fi remarcat, dar e ceva simplu. Necesita un nivel mic de design (gen photoshop sau situl Canva; cu astea poti face produse digitale).
Modelul asta de business are si el multi youtuberi si vei gasi persoane dispuse sa faca cursuri sau te invete cum se face prin videoclipuri. Ceea ce e tare aici e ca faci 1 produs si il poti avea pe vecie in mediul digital.

8) crearea de cursuri.
Ai vazut ca am zis de mulți youtuberi ca au cursuri.
Daca si tu ai un talent sau stii sa faci ceva, atunci poti face curs din acest talent. Sunt siteuri gen Coursera, Udemy, Skillshare si altele, unde tu poti sa iti creezi un curs.

Toate sunt usoare, cu investitie minima si digitale.

Ar fi mai multe, dar sper ca te ajuta astea. Bafta!

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ai angajatii aia? Sau TU ce stii sa faci? A, da, si ce bani ai la dispozitie pentru distractia asta? In ce zona a tarii locuiesti?

| Sistemulxxl a răspuns:

Videochat

Răspuns utilizator avertizat