| costypagau2 a întrebat:

Salutare! As vrea sa stiu daca pot face un credit de nevoi personale in valoare de 50.000-70.000 lei pe 2-3 ani avand in vedere ca am 19 ani si doar 3 luni in câmpul muncii. Salariul este de 1400 si contractul pe perioada nedeterminata. Mulțumesc! (daca se poate, m-ar ajuta mult si un sfat referitor la o banca anume)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci o sa poti lua creditul.
Cat priveste banca este greu de spus, n-avem cum sti conditiile de creditare de la fiecare banca din Romania. Te poti uita pe finzoom.ro, alegi creditul si completezi datele si iti arata care este mai convenabila, respectiv cea care are DAE mai mica.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine credit in conditiile aratate, avand in vedere ca rata lunara nu poate fi mai mare decat cca 40% din salariul net lunar.
Du-te la o banca si o sa vezi ce credit poti lua si pe ce perioada.

| costypagau2 explică (pentru Ioandelasal):

40% din salariul meu e in jur de 500 de lei iar rata care mi se supune lunar la o suma de 50.000 pe termen de 2 ani nu ar fi mai mare de 300 de lei.

| darrio2007 a răspuns (pentru costypagau2):

Ai calculat bine?

| johnnny123 a răspuns (pentru costypagau2):

Serios?

50.000 lei / 24 luni = 2.083 lei/luna, adica ceva mai mult de 300 de lei cum crezi tu.

Si aia este doar suma pe care ai imprumutat-o, la care se mai adauga si dobanda.

| Ioandelasal a răspuns (pentru costypagau2):

Gresesti foarte grav. Perioada de 2 ani este de 24 luni si rata lunara de credit ar fi de 2.083 lei, la aceasta s-ar adauga si dobanda, astfel ca ar fi mult peste salariul tau net.
P.S. Chiar ma mir, cum ai socotit de ti-a dat 300 lei?

| costypagau2 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze, am mai adaugat un zero la suma din greseala, e vorba de 5000 de lei.

| costypagau2 explică (pentru johnnny123):

5000-7000 de lei, scuze

| Ioandelasal a răspuns (pentru costypagau2):

Atunci o sa poti lua creditul.
Cat priveste banca este greu de spus, n-avem cum sti conditiile de creditare de la fiecare banca din Romania. Te poti uita pe finzoom.ro, alegi creditul si completezi datele si iti arata care este mai convenabila, respectiv cea care are DAE mai mica.