| COLINO a întrebat:

Salutare. Cat de curand vreau sa iau un imprumut ipotecar si pentu asta as avea nevoie de un consultant profesionist (pentru ca vreau pe 35 de ani si vreau sa prind una dintre cele mai bune oferte actuale ). Daca stiti o firma serioasa care se ocupa cu asa ceva va rog lasati-mi numarul de telefon / adresa site-ului.
Multumesc si va doresc o zi buna.

Răspuns Câştigător
| IonutDX a răspuns:

O prietena care a lucrat la o banca a inceput sa se ocupe de consultanta financiara, mai mult private banking/wealth management, poate te ajuta. Adresa ei de email ellyblue_eyes@yahoo.com

7 răspunsuri:
| IonutDX a răspuns:

Preturile vor scadea in continuare, motive:
-demografie - cei capabili de munca pleaca in strainatate si majoritatea se stabilesc acolo, mai putine persoane active in conditiile unei populatii imbatranite si a unui numar foarte mare de proprietari de locuinte, probabil peste 90%, asta inseamna ca vor fi din ce in ce mai multe persoane care vor primi mosteniri, creste oferta scad preturile
-tot legat de demografie dar si de credite, un numar mult mai mic de persoane eligibile pentru un credit ipotecar, dupa 1990 avortul a devenit legal, numarul nascutilor vii a scazut dramatic in comparatie cu anii 70-80!
-situatie economica - nivel de taxare ridicat, afacerile s-au mutat in special catre Bulgaria, unde taxele sunt mai mici, multe companii mari s-au mutat sau se vor muta din Ro, recent Coca-Cola, alte isi inchid activitatea gen Sidex, odata cu ea vor fi afectate alte firme mici, pretul fierului beton va creste pentru ca se va importa din Polonia si Ucraina - concluzia acestui punct numarul locurilor de munca scade
-numar foarte mare de apartamente noi finalizate sau in curs de finalizare
-pret constructii noi - pretul pe metru patrat la rosu e in jur de 300-350, evident se poate si mai putin, datorita cantitatii mai mari si poate a reducerii calitatii produselor utilizate sau a cantitatilor sau a executiei, se obisnuieste, vezi Monaco Towers care e inclinat, deci 350*50mp = 17500 euro, iar acum un apartament vechi 1979 e in jur de 47-50000 euro - concluzia e ca un apatament vechi de 30 de ani ar trebui sa se vanda la un discount de cel putin 50% din pretul de constructie a unuia nou.
-costul utilitatilor va creste foarte mult, alinierea la preturile UE, dar cu salarii romanesti, pentru firme in ian 2014 pretul gazelor se va dubla, pentru pers fizice va creste cu 40% (aici trebuie sa cauti programul stabilit de crestere a preturilor la gaze si energie electrica) cert e ca afecteaza foarte dur atat in mod direct persoana fizica, factura, dar si preturile produselor si serviciiilor (lucrul asta trebuia sa il trec si la economie)
-credite neperformante mare, 19% neperformant, adica unele care sunt deja in categoria executari silite, vor fi vandute la licitatie, si altele care urmeaza sa fie, asta inseamna costuri mult mai mari cu provizioanele, costuri care se rasfrang pe umerii celor cu credite, dar si a celorlalti clienti ai bancilor
-executarea celor cu datorii la intretinere
-PC ar putea fi inlocuit cu NC, asta inseamna scaderi mai accentuate, PC presupune garantarea creditului acordat de banca, in cazul unei executari statul plateste suma imprumutata bancii, clientul bancii e bun de plata, executat sislit si posibil sa aiba poprire pe conturi/salariu etc
-trecerea la creditare in ron, creditarea in ron e mai scumpa decat cea in euro, cu acelasi venit solicitantul obtine mai putini bani, 30-40%, bcr-ul e promotorul idei datorita depozitelor mari denominate in ron

Am incercat sa sintetizez cele mai importante motive care au determinat si vor determina in continuare scaderea preturilor!

Ca fapt divers am indulgent cu pretul la rosu, la acel pret se putea construi in 2008, cand preturile erau mai mari datorita cereri, inclusiv mana de lucru, pretul terenurilor etc
Alte observatii cauta programul de aliniere a preturilor la energie si rata creditelor neperformante, un caz special e cel al BCR-ului, care are cea mai mare rata si cele mai multe depozite denominate in lei!

Cred ca am oferit un raspuns pe care niciun consultant care vrea sa obtina bani din comisionarea ta nu ti l-ar oferi chiar daca l-ar avea.
Un pret intre 10-20mii 50mp utili e posibil

Un lucru interesat e promovarea idei ca s-a atins minimul etc, stiri de manipulare. In 2007-08 se inducea ideea ca vor creste pana la cer, in 2009 ca s-a atins minimul datorita PC, preturile au scazut din noiembri-decembrie 2009!
Pune-i in fata unui functionar de banca care vrea sa iti vanda un credit motivele de mai sus vezi ce culoare va avea fata lui si ce raspunsuri primesti...

Mai aveam niste idei, dar memoria la ora asta nu poate concura cu viteza mea de tastare... daca mai e ceva voi posta din nou!

Te rog sa iti spui parerea daca imi citesti mesajul. Mersi!

| COLINO explică (pentru IonutDX):

Am citit mesajul, dar este probabil ca la carte, insa eu am nevoie de un consultant care sa imi explice ca la carte ca pe urma eu sa il intreb fiecare termen neanteles si care sa ma ajute sa iau creditul. Pe scurt am nevoie de un profesionist sa mearga cu mine la banca si sa discute cu cei de acolo si dupa ce impreuna am fost la toate bancile care ofera creditul de care eu am nevoie, specialistul analizand ofertele si toate ceel sa aleaga o banca la care sa imi fac creditul.

| COLINO explică (pentru IonutDX):

Eu am nevoie neaaparata de acest credit si vreau sa il obtin, nu ma prea pricep in domeniul economic/bancar de aceea vreau sa vorbesc cu un specialist/expert in domeniu.

| IonutDX a răspuns (pentru COLINO):

Teoretic sunt mici diferente intre dobanzile percepute, dar trebuie sa stii cateva lucruri, contractul e unul standard si nu va fi modificat, ai tot felul de clauze etc, ideea e ca banca isi permite sa faca ceea ce are ea chef pentru a te jupui pe tine cat mai bine pentru profitul ei!

Succes!

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Strict parerea mea - poti tine cont de ea sau nu: EVITA! Te indatorezi pe o perioada foarte lunga si vei trage toata viata pentru datoria aia. Sunt lucruri mult mai importante pe lume decat sa fii proprietar.winking

| adr1ano333 a răspuns:

Buna Incearca aici
http://bit.ly/17E9epv

Completeaza formularul ala si te va suna un consultant in legatura cu creditul de care ai nevoie.

| COLINO explică:

Am inteles ca acest credit implica responsabilitati si un angajament devotat dar de ce am eu nevoie este de o persoana priceputa in domeniu care sa ma ajute sa fac acest imprumut. Ca daca domnu/domna de la banca imi explica teoria virgulei cu rest si eu ma uit la ea ca la avioan nu e bine pentru mine. Deci stiu ca exista compani care foera exoerti in domeniu pentru ajutorarea obtineri unui credit (bine inteles pentru un commision ceva) si de o asemenea companie as avea eu nevoie. Unchiul meu a apelat la o asemenea companie dar acum multi ani si evident nu mai nici o idee cum se numeste atunci si lui i-a recomandat cinev. Deci sper ca ati intels strict de ce am nevoie. O seara buna.

| IonutDX a răspuns (pentru COLINO):

O prietena care a lucrat la o banca a inceput sa se ocupe de consultanta financiara, mai mult private banking/wealth management, poate te ajuta. Adresa ei de email ellyblue_eyes@yahoo.com