| Cristian9616 a întrebat:

Salutare, ce înseamnă mai exact o refinanțare și cu cât creste rata actuala dacă fac o refinanțare?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adcă mai ie alti bani pe veresie. Du-te la bancă și-ți face o simulare și vezi ce și cât

| relian a răspuns:

Refinantarea este sa platesti mai putin, nicidecum mai mult.
Deci vine o alta banca si preia creditul tau, doar ca au ceva taxe sau dobanzi mult mai mici decat aveai tu sau ai acum.
Asata inseamna refinantare, nu ca o sa platesti mai mult sau alte povesti

| DeyCj a răspuns:

Adică banca-ţi plătește actualul credit și dacă ai nevoie de bani în plus poți opta pentru asta.Rata se calculează în funcție de scorigul tău.

| johnnny123 a răspuns:

Pai de ce ai face o refinantare daca iti creste rata? Scopul unei refinantari este sa obtii conditii mai avantajoase, nu mai proaste.

Pe foarte scurt, mecanismul unei refinantari poate fi urmatorul:
Tu datorezi suma X la o banca si platesti rate de Y/luna. Pentru ca nu-ti mai convin conditiile, apelezi la o alta banca de unde poti imprumuta suma aia in conditii mai avantajoase. Asa ca iei banii de la cea de a doua banca, iti platesti cu ei creditul la prima banca, si ramai cu rate mai bune la a doua banca.

| Cristian9616 explică (pentru johnnny123):

Deci asa funcționează?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru johnnny123):

La refinantare banii se transfera de catre banca veche la cererea bancii noi. De asemenea, la refinantare unele banci accepta sa maresti imprumutul.

| zilog a răspuns:

Din punctul meu de vedere daca te referi la un credit luat de la o banca
este cam asa:
Tu ai un credit la o banca nu îti permiti sa il platesti nu e nici o problemă
te duci la o firmă de cămătărie legală cu dobândă 3000% pe an DAE si le ceri să preia ei creditul tău de la banca ta
Ei le spun băncii tale că le dă doar câti bani ai luat tu de la baca ta că și așa tu ai dat faliment și nu îti mai permiți nimic dacă vor bine dacă nu vor iar bine
sau poate că te cumpără și mai ieftin de la banca ta pentru că tu ai apucat să plătești deja 40% din creditul tău.

Iar acum tu vei avea o rată mai mică/lună de cât aveai in mod normal la banca ta
dar daca tu la banca ta aveai de dat 30 ani 1200 lei / luna
acum vei avea de dat 70 de ani 800 lei / lună
si tu zici hai că e zmecheră combinația
dar nu citești si scrisurile cele mici pentru că îți dau multe pagini să semnezi
si acolo scrie că dacă tu o singură dată întârzii cu plata ratei treci la o dobândă mult mai mare.
Iar in primii 30 ani tu vei plăti de fapt doar dobânda apoi după primii 30 ani de plată vei incepe să plătești si ratele la ceditul tău.
Hai sa zicem că erai dator 40000 euro la o bancă normală
acum tu faci refinanțăre
si hai să zicem că nu ai plătit 1 zi banii la timp la firma care te-a refinanțăt
tu acum ai de plată 80000 euro doar că ai întârziat 1 zi
Să nu zicem de cazurile in care tu semnezi că esti de acord să plătesti un DAE de 3000%
Asta inseamnă să devii sclav pe viață la firma de refinanțăre!
Inafară de asta să zicem că ai murit nu e problemă
CĂ LA REFINANȚĂRE ÎȚI CERE CERTIFICATELE DE NAȘTERE ALE COPIILOR TĂI!
LA ORICE REFINANȚARE IȚI CERE SI CNP-urile copiilor tăi
ca intr-un fel să te simți camenințat subnominal adică pe ocolite
si să stii că tu ai dat CNP-urile copiilor ca si când ai fi garantat cu viața copiilor tăi că nu le tragi țeapă!

Hai să zicem că nu mai poți plăti ghici ce fac ei având CNP-urile copiilor tăi vin la ei dacă au trecut de 16 ani si le zice mai vreți apartamentul ăla
mergeți la muncă si dați-ne banii toți pe care îi câștigați voi tot restul vieții voastre.
Ei or să zică că nu li-se pare corect bla bla bla bla bla bla si in acel moment le iau apartamentul respectiv
asa că rămân și datori și fără apartamentul la care tu de fapt ai apucat să plătesti să zicem 1500 lei / lună timp de 60 ani
Si când le ia apartamentul il ia la preturi foarte mici pentru ca organizeaza ei la misto o licitatie
spun ca au investit in el o gramada
mai spun ca este uzat moral si fizic si il aproxismeaza la 30% din cât face el in realitate pentru ca se zice ca are uzura morala si chiar fizica.
si asa si copii tăi vor fi sclavi la refinanțăre.

Apoi lecția asta va fi bună doar pentru nepotii tăi care vor reuși să iasă din robia in care ii bagi tu acum!

Este ca și când ți-ai vinde sufletul diavolului dar nu doar pe al tău ci si pe cel al copiilor copiilor tăi asta înseamnă refinanțăre!

Spor la refinanțăre!

Asta este doar o părere personală despre refinanțăre!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De exemplu daca tu ai doua credite la o banca, unul cu 10% dobanda si unul cu 12%, ceea ce sunt imense. si apare la alta banca o oportunitate de refinantare, faci refinantare, adica u ncredit cu care sa iti platesti actualele credite, si la cel nou sa ai o dobanda mai mica, de exemplu 7%.