| Coldea_Emi_2001 a întrebat:

Salutare, cei care au colecții de vechituri unde le pot vinde?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depimde de natura colectiei.
Intr-o colectie - de obicei - valoarea este data tocmai de vechimea si raritatea pieselor.
de, este bine sa se consulte cu 2-3 specialisti /colectionari din domeniu.

| Coldea_Emi_2001 explică (pentru Bula):

Cărții vechi din 1950 încolo
4 căți de partituri vechi
monede
timbre

| johnnny123 a răspuns:

Depinde de vechituri. Daca ai o colectie de vechituri compusa din tablouri de Grigorescu, Tonitza si Luchian, le vinzi la o mare casa de licitatii.

Daca ai o colectie de sosete desperecheate, ibrice gaurite si becuri arse, este ceva mai greu sa gasesti cumparator.

| Coldea_Emi_2001 explică (pentru johnnny123):

Cărții vechi din 1950 încolo
4 căți de partituri vechi
monede
timbre!

| Bula a răspuns (pentru Coldea_Emi_2001):

Fiecarte colectie poate fi valoroasa, chiar foarte!
Doar colectionarii pot aprecia valoarea lor.

Si eu am cateva asemenea "vechituri", aruncate de alte persoane sau mostenite de la familie.
Nu le arunc, fiindca pretul lor tot creste, cu varsta si raritatea lor.

Ca indiciu, iti pot spune o patanie de a mea.
Fiecare arunca aparatele electrice si electronice "depasite". Asa am procedat si eu.
In 1991 mi-am cumparat primul calculator personal, un IBM PC original, complet, functional.
La inceputul anilor 2010", la sugestia celor din imrejurimea mea, "am scapat" de aceea "vechitura depasita", aruncandu-l la deseuri electrocasnice.
In anul 2016 (?) am citit pe internet ca, firma IBM a cautat in toata lumea un exempla din acel model de calculator (IBM PC) si dupa 2 ani au gasit unul functional, pentru care au platit 50 mii dolari americani. crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coldea_Emi_2001):

Eu am vandut vreo 6 carti de prin 1850 si multe monede, prin olx.
ce monede ai ca sunt interesat?

| StrongHeart a răspuns:

Pe olx

| Rusu_Cristi_2003 a răspuns:

In târguri de vechituri!