| KangalTurcesc a întrebat:

Salutare!
Socrul meu, a iesit la pensie...

A lucrat in Portugalia 10ani.
Iar in Romania a lucrat 7 ani.

Acum din Romania primeste 50€.
Iar din Portugalia primeste 115€.

Cineva, m-a cam pus in ceață...mi-a spus ca am gresit ce am facut noi.
Se poate sa se cumuleze anii românești...cu anii portughezi ca sa rezulte o vechime de 17 ani si sa primeasca pensie 100% portugheza, de aproximativ 400 €?!
Sau fiecare țară platește exact banii care ți se cuvin, in raport cu anii munciti in țara respectiva?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citez: "Tom a lucrat timp de 4 ani în Germania și timp de 32 de ani în Portugalia.

În Germania, o persoană nu poate dobândi dreptul la pensie decât dacă a lucrat cel puțin 5 ani. Tom nu ar beneficia, în mod normal, de sistemul național de pensii din Germania, pentru că a lucrat acolo timp de numai 4 ani.

Însă casa de pensii din Germania a trebuit să ia în calcul și anii în care a lucrat în Portugalia. Prin urmare, i-a recunoscut dreptul la pensie și îi plătește valoarea corespunzătoare perioadei de 4 ani." https://europa.eu/......dex_ro.htm