Întrebare recomandată | smiley92 a întrebat:

Stie cineva care a lucrat sezonier in Germania daca se primeste vreo pensie sau vreun ajutor social daca ai un numar de ani lucrati cate 2-3 luni?
Am auzit din unul din altul ca au mai primit plicuri din Germania si sa il pastreze cand va ajunge la anii de pensie.
Intrebarea mea este cat trebuie sa ai vechime pentru a avea dreptul la acel ajutor sau pensie si daca anii lucrati trebuie sa fie consecutiv fara pauza.
Unii spun ca la 7 ani ai dreptul, recent am auzit ca 36 de luni cumulate trebuie.Nu mai inteleg nimic.
Poate cineva sa ma lamureasca?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc legislatia germana privind pensiile dar perioada lucrata, daca a fost in mod legal (cu contract de munca) atunci va fi luata in calcul pentru stabilirea pensiei in Romania.

| smiley92 explică (pentru Ioandelasal):

In ultimul timp, de cativa ani incoace cam 3-4 ani imi opresc comision in Germania ca nu is casatorit, acum opresc la toti acel comision.Iar cam tot de atunci, pentru a stampila contractele la primarie trebuie sa merg la Fisc sau la Casa de Pensii pentru a scoate venitul care nu il am.
Nu inteleg care e treaba cu asta dar nu vreau sa pierd pentru un an niste bani.Asa era vorba mai demult, ca daca ai 7 ani la rand fara vreun an pauza primesti un plic ca vei avea pensie, nu stiu sigur daca trebuie sa mai platesti ceva dar asa era vorba.
Acum nu stiu ce sa fac, daca mai merg un an ma incurc cu alte treburi ca as vrea sa ma angajez in tara etc.Nu merg pentru banii aia pe care i-as castiga acolo, as merge mai mult pentru vechimea asta daca ar fi...nu stiu ce legi s-au dat si nici nu am de unde sa aflu ca nimeni nu iti spune parca le-ai lua banii de la ei din buzunar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru smiley92):

Casatoria nu are legatura cu pensia, pentru dreptul la pensie se plateste, cel putin in Romania, contributia la asigurari sociale. Nu stiu exact cum este in Germania dar si acolo cred ca este cam la fel ca in Romania, trebuie sa platesti o contributie pentru a beneficia de pensie.

| smiley92 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca nu are treaba, dar pentru acele impozite trase zilnic ar trebui sa am niste drepturi acolo cred, nu? Doar nu lucrez ca un sclav cu acte in regula si doar eu sa nu beneficiez de nimic.
Altii au primit alocatii pentru copii de mii de euro si nu le-au oprit impozite dar mie de ce mi-ar fi oprit? Asta vorba vine ca esti casatorit sau nu, impozitul ala ii pentru ceva si nimeni nu spune nimic. Daca incerci sa intrebi la firma care transporta oamenii iti vor spune ca vei avea o pensie dar daca incerci sa deschizi gura nu te mai iau la lucru.Cumva clar politica sa nu afle si altii dar de fapt banii aia vin de la statul german nu de la calicii astia.
Ma rog, contractele ti le opresc acolo la birou la firma si oricum raman fara ceva doveditor ca am lucrat in Germania, doar niste hartii pe acolo cu regulamentul firmei si mare lucru nu am.
Deci pana la urma sa cred ca nu prea exista sanse la asa ceva si tot vor primii pensii cei care aduna nenumarati ani prin strainatate ca nu stiu de capul lor si raman cu boala ca au lucrat pamanturile la nemti iar la noi nu se face nimic, doar preturile cresc ca deh avem salarii si impozite de strainatate.

| smiley92 explică:

Daca ar fi ca s-ar aduna la vechime cu anii din Romania ar fi altceva, dar daca trebuie sa fac niste ani acolo in Germania atunci e alta treaba ca as pierde anii astia care ii am adunati pana acum.
Asta ii ideea, ca nimeni nu iti spun aia nimic iar aici la noi nici atat.
Sunt atatia care au vechime ca sezonier in Germania si au iesit la pensie dar nimeni nu spune nimic.