| booody a întrebat:

Salutare! Stie cineva care e diferența dintre o afacere Angro si o afacere cu amanuntul?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se scrie "Angro", ci "en gros" - ceea ce inseamna "in (cantitate) mare.
Cum spune si numele, in afacerile "en gros" se vand cantitati mari de marfa (de exemplu: firmele distribuitoare).
In afacerile cu amanuntul se vinde "la bucata" sau in cantitati mici (de exemplu in magazine).

| booody explică (pentru Bula):

Ok, ms mult pentru răspuns!?

| mi25 a răspuns:

Mai concret:
1. Sunt firme care detin depozite de marfuri. Acestea aprovizioneaza depozitul cu cantitati mari, in functie de cererea pietii. Aceste firme aprovizioneaza cu marfa magazinele, care le vand la consumatori.
Deci firmele care detin depozitele vand produsele "en gros" catre magazinele care le vand.
2. Firmele - magazinele - pe care le frecventeaza clientii si cumpara "la bucata", fac comert cu amanuntul.
Marile lanturi de magazine au depozitele lor de "en gros".

| FreddieM a răspuns:

1.Cand cumperi ca să revinzi
2. Când cumperi pentru tine.

| booody explică (pentru FreddieM):

A, ok, am inteles! Ms mult pentru răspuns!

| mi25 a răspuns (pentru FreddieM):

Gresit! Raspunsul corect este a lui bula.
Toate magazinele cu desfacere catre clientii consumatori fac comert cu amanuntul. Deci nu cumpara pentru ei.