| andreeaelena888 a întrebat:

Stie cineva daca iti trebuie buletin ca sa ridici un colet?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de un act de identitate valabil, poate fi BI, CI, CI provizorie sau pasaport.

| andreeaelena888 explică (pentru Ioandelasal):

Certificat merge?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreeaelena888):

Certificatul de nastere nu este act de identitate.
Conform reglementarilor Postei Romane, in cazul elevilor minori care n-au inca un act de identitate, este necesara o adeverinta de la unitatea scolara, citez:
"j) adeverinţa eliberată de instituţiile şcolare pentru trimiterile
poştale adresate elevilor minori care nu au buletin de identitate.
În adeverinţă trebuie să se precizeze:
− numărul şi data de înregistrare;
− scopul pentru care a fost eliberată;
− numele şi prenumele complet al elevilor în cauză;
− semnătura conducătorului şcolii şi ştampila unităţii şcolare.
Adeverinţa emisă serveşte numai o singură dată şi se anexează la documentul de predare al trimiterii sau la trimitere (în cazul mandatelor poştale şi electronice)."

| crytical a răspuns:

E greu de carat?