| darts01 a întrebat:

Un prieten vrea sa vina la ase si as vrea sa imi faceti o clasificare crescatoare in functie de urmatoarele optiuni de la cea mai buna la cea mai rea.Va rog nu comentati pe langa subiect ceva de genul sa nu aleaga ase pentru ce e deja hotarat. Uitati optiunile:Economie si comunicare economica in afaceri,Administrarea afacerilor in comert turism servicii merceologie si managementul calitatii,Marketing, Resurse umane, Administratie si management public.

1 răspuns:
| Andreeea21 a răspuns:

Bună, eu sunt studentă la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor din Iași. Am făcut 3 obiecte pe care le-ai enumarat, aș putea să te ajut cu pro si contra în privința acestora: Resurse Umane, Marketing și Management Calității.
1. Resurse Umane, pot să-ți zic, că e cea mai plictisitoare materie pe care am văzut-o vreo dată. La seminarii se discută mai mult despre:
- cum să faci un anunt de recrutare
- ce să vorbești și cum să vorbești cu angajatorii
- cum să-ți creezi un CV și scrisoare de intenție ( știu, pare să fie de grădiniță, dar nu este așa )
- se va face un proiect despre un ghid de interviu
- vei învăța cum să redactezi un CV, astfel încât angajatorul să te i-a în considerare
- vei învăța în ipostaza de angajator, cum ar trebui să abordezi subiectele, intrebările cu angajatul etc
La curs:
- te va pune să citești Codul Muncii ( bineînțeles, individual "titlul II, III, IV, VI, VIII și titlul IX, ai aici: http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2016.php )
- evaluarea performanțelor din organizațiile din România
- și altele

2. Marketing este unul dintre obiectele care mi-a fost pe plac :)
La seminar:
- trebuie să faci un proiect în echipă ( nu cu cine vrei tu, ci prin extragere la sorți ...bine, depinde de profesor, facultate)
În acel proiect vei învăța: cum să faci un chestionar telefonic, online sau direct cu oamenii, cum să calculezi cota de piata, să-ți cunoști concurenții și ce cifră de afacere au etc.
La curs:
- ceea ce faci practic la seminarii, teoria o înveți la cursuri
Și ultima materie studiată este Managementul Calității.
Cea mai grea! Trebuie să înveți formule ( pe de rost, logic, practic..cum crezi ca o poti memora)
La seminarii ți se va părea "floare la ureche", dar nu e așa. În prima parte a semestrului e teoria care trebuie să fie discutata la clasa, unde mai sunt și mici proiecte individuale. În a doua parte va trebui să faceți propleme clasice de rezolvare etc. Dacă îți place matematica, poti merge increzator la aceasta materie.
La cursuri:
Inveti:
- calitatea in organizatii ( usor )
- masurarea calitatii ( usor )
- neconformalitatile si noncalitatea ( usor )
- managementul calitatii ( usor )
- standardele sistemelor calitatii, aici trebuie sa stii ca pe rugaciunea "tatal nostru" Standardele ISO
- Sistemul de mng calitate ( usor )
- specificarea proceselor ( greu, probleme etc)
-SISTEMUL DE MANAGEMENT AL CALITĂŢII ( copy & paste din suport de curs )
- ORGANIZAREA PENTRU CALITATE
- PLANIFICAREA STRATEGICĂ A CALITĂŢII
- ÎMBUNĂTĂŢIREA CONTINUĂ
- CONTROLUL CALITĂŢII
- COSTURILE CALITĂŢII
- EFECTELE ÎMBUNĂTĂŢIRII CALITĂŢII
Ce e scris de tipar e greu.
Sper că te-am ajutat cat de cat si scuze ca nu am scris pe toate cu diacritice ^_^
-