| Alexboss121 a întrebat:

Unde as putea munci daca am diploma ecdl?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Depune-ți cv-ul și vezi ce zic angajatorii, nu noi!

| Wr3nch a răspuns:

Oriunde se cere liceu si competente de baza in utilizare PC.

| zilog a răspuns:

ȘI ACUM TE ÎNTREBI DE CE!? CU CE AI GREȘIT :

Ce este ala "ecdl" crezi că altcineva înafară de tine știe ce înseamnă așa ceva
crezi ca eu dacă aș vrea să angajez pe cineva aș cauta pe internet tehnician ecdl nici măcar ne știind ce înseamnă literele acelea!

Sau dacă tu îmi vii la interviu si imi spui că ai făcut liceul de
ELEC si ai mai facut facutatea MLM apoi ai facut cursurile ECDL

crezi ca eu ca și angajator o să mă torturez eu ca să aflu ce înseamnă literele tale
sau o să dau la gunoi din prima CV-ul tau chiar daă cut poate ca esti o ființă capabilă

Dar din punctul meu de vedere incapabilă să se exprime
Tu trebuie sa te exprimi in așa fel în cât oamenii din jurul tău să o perceapă ca pe o reclamă

când spui cursurile ecdl trebuie sa spui ce inseamna aia

De exemplu eu nu spun niste litere airurea care nu au nici un inteles

eu spun clar sunt

tinichigiu vopsitor auto
sunt mecanic auto
sunt electrician inalta tensiune gradul 4 autorizat si calificat
sunt tehnician electronist
sunt tehnician montator instalator de instalații de stingere a incendiilor.
sunt inginer proiectat sisteme de securitate ( incendiu control acces pontaj supravegere video defumare, securitae cibernetica, securitate fizica, efractie )
Sunt montator instalator pentru sisteme de televiziune cu circuit închis.

Sunt Programator industrial am 20 ani de experienta

ASA TREBUIE SĂ TE EXPRIMI CA SĂ ÎNȚELEAGĂ ANGAJATORII DIRECT DIN TITLU LA CE MUNCĂ POTE SĂ TE PUNĂ SĂ FACI

pentru că dacă tu nu știi să te vinzi atunci nimeni nu are chef să caute diamante în stația de epurare.

Sper să nu o fi lucat-o ca pe o certa si ca pe o batjocora!
deprate de mine gandul sa te jignesc!
Aș vrea iei explicația mea ca si pe un ajutor real concret in viață care să îti exemplifice cum ar trebui să te vinzi!

| Legion7X a răspuns (pentru zilog):

Https://www.eta2u.ro/ecdl

Asta însemnă, este foarte bun, dacă se pricepe numai înjosii omul, până acum ai vorbit numai prostii.Un angajator te întreabă toate detaliile dacă vrea să angajeze pe cineva capabil. Este chiar recunoscut documentul.

| zilog a răspuns (pentru Legion7X):

Scuze nu vreau sa injosesc pe nimeni
ci doream sa ii explic a nimeni nu isi iroseste din viata lui
sa afle ce insemna PLC MLN SCADA RTU PBX sau cine stie ce alte litere
omul care face angajari se uita
ia sa văd e vreun mecanic auto pe aici!?
si nu isi pierde timpul sa decodeze tot felul de litere

| Legion7X a răspuns (pentru zilog):

Logic, toți angajații te întreabă ce însemnă acronimul cutare și cu ce ocupă mai exact dacă vrea să afle mai mult. Iar tu îi poți spune concis anumite detalii. Bănuiesc că nu sunt bătuti în cap să nu priceapă daca îi spune. " un fel de operator pc. Mă pricep la cutare și fac cutare.

| suntserios a răspuns (pentru Legion7X):

Nu iti bate capul cu zilog.
omu are mult timp liber si spameaza TPU
se crede programator da nu stie ce e ecdl.

| movi a răspuns:

Unde se cauta operatori pc sau suport. Oricum nu faci mai nimic cu diploma aia. Daca vrei ceva real pe programare incepe o facultate pentru asa ceva sau niste cursuri mai serioase.

| Alexboss121 explică:

Este in regula macar ma pot corecta pe viitor, am pus doar o intrebare inocenta. laughing)