| Mariobmb a întrebat:

Va salut, am o firma și am datorii pe ea, ulterior m-am contactat cineva care cumpără firme in datorii. As dori să știu ce poate face cu ea daca eu o vând acelei persoane care cumpără firme cu datorii. Care este " șmecheria"? Mulțumesc frumos pentru fiecare răspuns în parte și sărbători fericite!

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Înțeleg că sunteți îngrijorat cu privire la ceea ce poate face o persoană care cumpără firme cu datorii cu firma dvs. după ce o vindeți. În principiu, când cineva cumpără o afacere cu datorii, acesta poate avea diverse opțiuni pentru a gestiona aceste datorii și pentru a face ca afacerea să devină profitabilă din nou.

Una dintre opțiunile ar putea fi să încerce să renegocieze termenii datoriilor cu creditorii dvs., astfel încât să poată plăti mai ușor datoriile și să aibă mai mult timp pentru a face afacerea profitabilă. De asemenea, ar putea încerca să vândă unele active ale afacerii pentru a obține capital și să restructureze afacerile pentru a se concentra pe o arie mai restrânsă de produse sau servicii.

Totuși, este important să rețineți că acestea sunt doar câteva exemple de opțiuni pe care le poate avea cineva care cumpără o afacere cu datorii. În cele din urmă, ceea ce face cu afacerea dvs. după ce o cumpără depinde de mai mulți factori, inclusiv de strategia de afaceri a acestuia, de condițiile pieței și de capacitatea sa de a gestiona datoriile și de a face afacerea profitabilă din nou.

Este important să vă asigurați că înțelegeți condițiile tranzacției înainte de a vă angaja să vindeți afacerea dvs. o persoană care cumpără firme cu datorii. Ar putea fi util să consultați un avocat sau un consultant financiar pentru a vă ajuta să înțelegeți consecințele vânzării afacerii dvs. și pentru a vă asigura că veți primi o tranzacție echitabilă.

Sper că acest răspuns v-a fost de ajutor și vă urez sărbători fericite