| AfloareiRazvan a întrebat:

Vreau sa imi fac un card de debit BRD, dar nu știu ce taxe de întreținere are. Și nu știu dacă să aleg MasterCard sau Visa.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

BRD are cele mai mari comisioane dintre bancile din tara.

BT sau ING au cele mai mici comisioane

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Visa de la banca transilvania sau de la ing sunt excelente. eu am din 2014 unu de la banca transilvania si nu am platit decat 1 leu pe luna taxa de persoana fizica la logare sa pot face de acasa unele verificari sau schimburi de valuta in conturile mele ron sau euro. Dar mai exista o taxa de 5 lei pe care ei vor incerca sa te faca sa o accepti dar nu te lasa pacalit e mai buna aia de 1 leu. Cand am facut cardul nu am platit bani pentru el. Decat daca il pierdeam sau se strica taxa era 50 lei pentru inlocuire

| AlexandrulS a răspuns:

Din cate stiu eu ar trebui sa fie MAXIM 5 lei cel standard fara alte pretentii. Se plateste taxa de card cand il emite... undeva la 50-60 de lei, un comision la retragerea de la atm gen 0.20 lei si la ghiseu parca era 5 lei daca nu ma insel. Deci in principiu doar taxa de administrare a contului lunara de pana in 5 lei trebuie sa o platest in rest nu prea conteaza ca sunt infirme la retragere de la atm. Recomand Visa daca nu ai un flux de bani prea mare.