| Xscape a întrebat:

Vreau să-mi fac un cont Paypal. Astăzi am depus 30 de lei în cont pentru activarea aia de 1, 5 euro a contului paypal.
Problema este că nu pot să-mi validez contul de paypal. Am card Maestro de la BRD. Am validat email-ul la cont, însă mai departe m-am blocat total.
Următorul pas e : Link a bank account.
Dau acolo şi sună aşa : Add your US bank account

Add a U.S. bank account and easily withdraw funds from your PayPal account to it.

Şi îmi cere la prima coloană să completez : Routing number şi încă o coloană : Account number.
Ce trebuie să scriu aici? De unde iau routing number si account number?
Următorul pas este : Link a card şi trebuie să completez cu datele cardului. Când scriu numărul cardului, ăla lung de pe card spune că nu-i valid cardul. What? De ce? Nu înţeleg nimic. Mă poate scoate cineva din această mare dilemă?
Dau fundă! Vă rog, un răspuns rapid!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.milionarulmioritic.com/......a-pay-pal/
Iar contul bancar e numai pentru SUA. Eu am card Visa de la BT si nu-mi ia contul ca-mi cere statul din SUA. Cand ne vor ocupa americanii mai vorbim. :)

| Xscape explică (pentru Salontanul):

La faza cu SUA nu-i neapărat. Dar când dau să-mi validez cardul de credit la Paypal şi pun numărul cardului, etc etc spune că : This card is not accepted. Please use a different card.
Iar printre opţiunile de carduri este şi cardul Maestro, cel deţinut de mine, dar, totuşi, primesc eroarea aceasta. De ce?

| CPAElites a răspuns (pentru Xscape):

Cati ani ai?
Cardul este pe numele tau?
Ce tip de card e? Debit card?
Pe acest card primesti alocatia de la scoala?

| Xscape explică (pentru CPAElites):

18 ani, da, cardul este pe numele meu, Este card Maestro, este un debit, cred, din moment ce nu am imprumut la banca sau orice altceva. Da, pe el primesc şi alocaţia de la şcoală, însă am mai depus şi eu o sumă de bani pentru confirmarea contului de Paypal doar că nu pot ajunge la pasul ăla pentru că-mi spune că, cardul este invalid. Am trimis un mail la bancă, poate cardul este dezactiv pentru mediul online sau suma limită este mai mică de 50 de lei.
Dacă nu e va funcţiona nici după ce bancă-mi confirmă cardul pentru mediul online şi limita aia, ce pot face?

| Salontanul a răspuns (pentru Xscape):

Eu asa stiu ca Maestro nu este acceptat de PayPal. Ti-am dat si un link sus. Daca nu merge nici dupa activare iti faci unul Visa. Si BRD-ul este cea mai proasta banca. Mergi la ING sau la Transilvania.

| Xscape explică (pentru Salontanul):

Am cardul de nici o lună. mă pot schimba la altă bancă? Sau să îmi dea alt card, un MasterCard sau Visa tot la BRD. Cum se procedează?

| Salontanul a răspuns (pentru Xscape):

Cardul nu conteaza si nici contul asociat. Poti sa-l inchizi dupa 5 minute. Atentie! Contul trebuie inchis pentru ca genereaza dobanda la BRD. De asta te-am trimis la celelalte banci. Alea nu au penalizari la cont. La BRD va trebui sa dai cardul si dupa o luna iti vor inchide contul. Sa iei dovada ca ai inchis contul. Intre timp te duci la noua banca si-ti faci cont si card. Spui ca-l doresti pentru PayPal si vor sti ce sa faca. Sa insisti pe Visa. E mai cautat.