| Simonalauravaro a întrebat:

Vreau sa stiu daca sunt asigurata sau nu. Cum pot afla daca sunt angajata online fara sa merg la casa de asigurari... vreau un raspuns foarte urgent ..multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti angajata trebuie sa ai contract individual de munca, inregistrat la ITM.
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai tu nu stii daca esti sau nu angajata legal?

poti afla daca esti asigurata la medicul de familie sau online pe siteul casei de asigurari

| PeFuga a răspuns:

Daca esti eleva sau studenta pana in 26 de ani sigur esti asigurata. Daca esti angajata, trebuie sa mergi la medicul de familie (cu cardul de sanatate la tine) sau la CAS (cu buletinul) si intrebi...