| Buzoianu_Elisa_1987 a întrebat:

Am multe cataloage cu timbre si vreau sa stiu cum sa aflu daca valoreaza ceva.Le am de la un bunic colectionar si nu stiu exact din ce perioada.Ma poate ajuta cineva si pe mine?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ai cataloage sau clasoare?
Clasorul este un caiet cu o construcție specială, de aproxima tiv 10 - 15 pagini ( de marimi diferite) care are niște buzună rașe speciale în care se păstrea ză mărcile poștale. Pentru a nu se deteriora.
Cataloagele sînt niște cărți groase ( ceva între 5 - 600 de pagini), editate de niște organisme specializate pe creații de acest gen. Într-un catalog sînt înscrise ( eventual, un exemplu) toate mărcile poștale apărute în toată lumea, de cînd există mărci poștale și pînă la anul 2013.
Cele mai cunoscute cataloage sînt cele denumite „Yvert" și „Zumstein".
Sau eventual „Catalogul mărcilor poștale românești".
Ai tu așa ceva?
Sau ceea ce ai tu sînt doar niște clasoare?
Dacă ai timbre, încearcă să cauți un specialist care ar putea să-ți spună ceva despre valoarea lor.

| Dismally a răspuns:

Depinde ce timbre sunt, daca era un colectionar serios ar putea valora ceva, daca avea doar asa o colectie de incepator nu prea ai ce face cu ele.

| SimonaCristina a răspuns:

Du-te la un anticariat sau la un muzeu si cauta un specialist in filatelie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa iei legatura cu acest coleg TPU pasionat de timbre >> http://www.tpu.ro/......lmirel646/

| Tibi45 a răspuns:

Foarte mare atenţie pe acest subiect!
Filatelia este un hobby interesant şi scump, care are investită în ea mult timp şi in special bani.
Trebuie să-ţi găseşti un consultant specializat dintr-un cerc de prieteni buni şi cinstiţi, altfel poţi fi sfătuit cu rea credinţă şi ieşi înşelat din această afacere!
Albumul poate conţine piese filatelice rare, care ar putea prezenta interes pentru un specialist avizat, dar care nu ţi-ar declara în mod sincer reala lor valoare. În situaţia ta se merge obligatoriu pe surse sigure şi oneste!
Mult succes în căutarile tale.

| Buzoianu_Elisa_1987 explică:

Am 2 cataloage si mai multe clasoare am impresia ca sunt.
Cataloagele au timbre din anii 80-90, din mai multe tari si cu diferite teme.Mai am si ceva de dimensiuni mai mici, pe care scrie album.Pe cataloage nu scrie nimic.