| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva idee cum pot sa fixed niste praf de creta pe o foaie de bloc? Am incercat cu niste fixativ, dar cam uda foaia si o strica, aveti vreo alta sugestie cumva? mersi.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cu acuarela alba sau cu pasta corectoare.

| foxsilver a răspuns:

Exista adeziv spray, stiu ca il au cei de la Henchel. Cred ca e cea mai buna solutie pentru problema ta.

| SmokeyEye a răspuns:

Exista coli autocolante. Dezlipesti foaia si, timp de vreo ora, poti lipi praful de creta, glitterul(globurile sparte) sau ce mai vrei tu ...boabe de orez sau piper macinat. Poate ne arati si noua rezultatul.

| ioana21S a răspuns:

Buna...poti sa pui lac (de unghii) transparent pe bloc, nu cost mult ..si deasupra pui praful de creta. ( o sa se lipeasca )Bafta!

| Leocerba a răspuns (pentru ioana21S):

Daca pui lac transparent pe-o foaie de hartie, nitroceluloza si acidul trifumaric si alcoolul isopropilic si 7749 si15880 si toate cele 100 de substante scrise pe eticheta aia cat o unghie or sa faca foaia semitransparenta dar neregulat semitransparenta. Ai incercat? Textura-i faina dar nu stiu daca-i ce trebuie.

| ioana21S a răspuns (pentru Leocerba):

Buna...nu stau bine la partea "chimie" nici nu am auzit de :'""""acidul trifumaric si alcoolul isopropilic si 7749 si15880 si toate cele 100 de substante""" bv tine.Eu cand eram mai mica puneam lac de unchii pe foaie si imi placea cum arata.

| Leocerba a răspuns (pentru ioana21S):

Nici eu n-am auzit happy doar am citit si am reprodus mai apoi din memorie, metaforizand un pic chimia. De incercat sa pun lac transparent pe foaia de hartie, da, asta am incercat si foaia a devenit transparenta. De vina sa fie lacul sau foaia? Ca nu-s toate doar de-un fel, vorbim de chestii facute din substante si cu tehnologii diferite.

| ioana21S a răspuns (pentru Leocerba):

Da da happy big grin

| denisadr a răspuns:

Pune lipici solid apoi presareaza praful de creta.

| Prose15 a răspuns:

Lipici lichid sau aracet