| Iwannabesmart a întrebat:

Buna,TPU! Aveti idee cum se reprezinta niste grafice pe foaie milimetrica?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.scribd.com/......Imprimanta

Hartia milimetrica A4, are 19 grupuri de cate 10mm pe latime, si 27x10mm pe lungime.
Iti stabilesti scara pe ambele axe, urmarind care sunt cele mai mari valori pe care vrei sa le reprezinti.
Daca pe inaltime ai nevoie de valoarea 87 de exemplu, poti lua 100 ca maxim, si pentru aceasta valoare (100) aloci 100mm pe latimea foii

(sau daca ai rabdare, ia 150mm dar nu mai mult, daca aloci 180mm va parea totul prea inghesuit).

La final, imparti acei 100mm in subdiviziuni, din 10 in 10 sau cum ai nevoie.
La fel pentru cealalta axa.
Daca ai nevoie de valoarea maxima 237grade de exemplu, stabilesti 250grade ca fiind echivalentul a 250mm pe foaie, si imparti apoi in intervale mai mici. (daca ai nevoie de 586grade, iei 600grade maximul, si acestea vor fi reprezentate pe aceiasi 250mm pe foaie )

Apoi reprezinti punctele, si daca e nevoie, le unesti cu segmente de dreapta, sau printr-o curba.

| Iwannabesmart explică (pentru NLS):

Multumesc mult!

| NLS a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Https://goo.gl/images/GdMUoL
aici e ceva simplu, dar daca ai grija cum alegi, poti reprezenta orice valori, indiferent de marime (de ordinul zecilor de mii)
Bineinteles, in astfel de cazuri, precizia scade (la citire)

| Iwannabesmart explică (pentru NLS):

Valoarea maxima este 10 O.o cum fac?

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ceva de genul functiilor de la matematica sau te poti uita pe net la grafice in word si faci ceva de genul.