| Lisamona a întrebat:

Am niste obiecte din material Peltro 95%. Stie careva daca sunt valoroase? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

COSITOR este un aliaj compus în principal din staniu (min. 90%), cu adaos de alte metale ( cupru, bismut și antimoniu ). În cele mai vechi timpuri, în funcție de calitate și destinatia utilizării, poate deține până la 15% plumb. Astăzi a fost interzis pentru toxicitate. Acesta este folosit pentru a crea obiecte de artă, bijuterii, trofee, tăvi. Cositorul este un material vechi, care a fost produs prin turnarea unui aliaj de staniu în forme de fier sau alama gravate, iar apoi se prelucrează prin coroziune și percuție pentru a se obține acele forme ale tradiției artizanale.

| Lisamona explică (pentru darrio2007):

Deci nu are nici'o valoare happy Nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru Lisamona):

Nu.Doar de tinut in vitrina.Depinde de obiecte.