| R4153822 a întrebat:

Buna spuneti-mi va rog care este deosebirea dintre globul pamintesc si o harta?

Răspuns Câştigător
| RobertSteaua02 a răspuns:

Harta este o reprezentare plana, conventionala, si micsorata a Pamantului, iar Globul este o reprezentare sferica si fidela a suprafatei Pamantului!winking Funda?

3 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Esti proasta?

| MeddyMaddy a răspuns:

Globul este rotund, harta este plata. laughing

| MonaLize a răspuns:

Globul pamantesc este reprezentarea sferica, fidela a suprafetei terestre iar harta este o reprezentare în plan, convențională, micșorată și generalizată a suprafeței Pământului. big grin