| AmyStyle13 a întrebat:

Cum pot învăța engleza rapid? Voi cum rețineți? Ce tactici folosiți?

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

Asta trebuie exersat cu o persoana happy Eu am invatat pronuntia uitandu-ma la filme in engleza, cu subtitrare in engleza happy

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se invata in timp.
Cel mai rapid e cu un profesor.
Totodata uita-te la filme cu subtitrari in engleza si cauta-ti toate cuvintele pe care nu le cunosti ca sa-ti dezvolti vocabularul.

| Mayar a răspuns:

Mi-am ales un film/episod preferat, l.am vizionat cu atentie atat la pronuntia in engleza, cat si la subtitrare, dupa care l-am reascultat de multe ori doar in negleza, fara subtitrare, incercand sa inteleg ce zice. Eu mi-am si ales un episod dintr-un serial in care tipa din rolul principal vorbea super rapid, drept urmare am ascultat de vreo 20 de ori episodul pana am inteles ca lumea ce zice ea acolo. big grin

| Superior a răspuns:

Invata prima data verbele de baza "To be" & "To have", apoi numerele. Incearca sa inveti si alte verbe, si cum se formeaza la trecut si viitor. Apoi incearca sa inveti cuvinte, adjective, cate 10-20 pe zi. Baga pe acolo si o prepozitie de genul "through=prin".

| AmyStyle13 explică (pentru Superior):

Chestia e că eu stiu puțină engleză. Stiu câte puțin din fiecare, pot comunica puțin dar foarte puțin si vreau să vorbesc fără să mă bâlbâi, cursiv dar nu reușesc să rețin unele lucruri. sad

| AmyStyle13 explică (pentru Superior):

Can we talk in English? laughing
Mulțumesc pentru sfaturi. Apreciez! happy

| Superior a răspuns (pentru AmyStyle13):

Asta trebuie exersat cu o persoana happy Eu am invatat pronuntia uitandu-ma la filme in engleza, cu subtitrare in engleza happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum sa inveti o limba straina 'rapid'.

| AmyStyle13 explică (pentru anonim_4396):

Prin rapid nu mă refer la 1 săptămână ci la o lună, o lună jumate

| Fatanumarul1 a răspuns:

Vrei sa te apuci de videochat a hahahhah

| AmyStyle13 explică (pentru Fatanumarul1):

Nu cred că am nici fata ta să pot reusi dar nici nu vreau să ți fur meseria..sorry. :*

| MaiaTeresa a răspuns:

Uite, te poți inspira de aici: https://www.youtube.com/watch?v=aUvP4nrKDzk

| AmyStyle13 explică (pentru MaiaTeresa):

Ha ha ha. Ce frumos, parcă ți am văzut viitorul acolo. Oricum, băi felicitări, erai pe treaba ta acolo să înțeleg bravo, faci țara asta mândră si tu si creierasul tău cât o nucă. :*