| buhu a întrebat:

sunt clasa a 7 si as vrea sa desenez sa pictez din ce in ce mai bine.Am 10 la desen, iar profesorul meu este un pictor care nu accepta in primul rand sa vorbesti la orele lui iar daca nu te-ai ridicat in piciore cand vorbesti cu el iti scade un punct la purtare. Nu prea inteleg la orele lui si as vrea niste sfaturi de la voi.

Răspuns Câştigător
| PaulNeagu a răspuns:

Uite... e greu sa explici, dar eu o sa incerc. happy Deci la orele lui, poate nu intelegi, spune-i asta. Spune-i tot ce nu intelegi. El, daca e bun, o sa-ti explice. Ca sa devii un pictor mai bun, incepe cu ceva simplu. De exemplu sa faci o casa cu copii, ceva de iarna. Incepe cu schita, ai grija si nu te grabi. Dupa ce esti multumit de schita poti sa incepi sa o colorezi. Ca sa iti iese desenele mai frumoase, eu le pictez. Dau o altfel de culoare pe plansa. Aratai profesorului desenul si intreaba-l ce ii lipseste, daca ii lipseste. Ai grija sa nu umpli foaia si sa nu mai fie nici un loc gol.

| buhu explică (pentru PaulNeagu):

Multumesc, o sa incerc foarte multe si iti multumesc pentru sfaturi!

6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Daca vrei sa desenezi si sa pictezi din ce in ce mai bine, mergi la meditatii/pregatiri cu un profesor/profesoara de desen. Desenul nu e un talent pe care ti.l poti dezvolta singur. Daca nu vrei sa te faci de ras, ia ore. Nu e o materie la care poti fi autodidact!
Tot mai multi copii vad cu ideea asta. Intelegeti ca acest talent trebuei dezvoltat cu ajutorul unui profesor!

| VOXaware a răspuns:

Stii? E interesant cum si eu acum un an
(eram tot clasa a 7-a ) am inceput sa desenez. Din pacate, eu singur spun ca eu mai am nevoie de exercitiu ca sa pot spune "sunt mandru de mine" --------Deci, chiar daca reiese din contextul replicilor de mai sus de la Paul Neagu si GaleriaGC, o sa repet, cum am realizat si eu ( eu la scoala nici macar nu avem profesor de desen calificat, si a trebuit sa exersez singur in jur de 4-8 ore pe zi.) ca trebuie sa continui sa exersezi, indiferent ca ai/nu ai profesorul acela bun si rabdator. Eu iti recomand sa nu intri in belele cu acest profesor al tau, pentru a avea "viata buna" in continuare happy. Si daca vezi ca ai sanse sa inveti ceva de la el, incerci sa intri cateodata in vorba cu dumnealui, sa discutati despre dorinta ta pe care ai mentionat-o mai sus.

| Cosminel25 a răspuns:

Sasasas

| GaleriaGC a răspuns:

Din pacate faci ceea ce vrea el, pana scapi de el, e o zicala din popor:"Te faci frate cu DRAC..., pana treci puntea".E clar nu ai ce invata de la el.Nu are rabdare,e plictisit, etc.Tie, daca-ti place sa pictezi, sa desenezi, o faci mai mult acasa si daca CHIAR esti pasionat de arta poti sa iei ore cu un profesor in particular, sau te duci la cursuri.Nu renunta la visul tau niciodata.Vezi site-ul meu, poate te ajuta cumva.Si inca ceva.Aceasta "meserie"---SE FURA! de la altii.Te uiti mult la altii cum picteaza, si incerci si tu.Stilul ti-l desavarsesti mult mai tarziu.
http://galeriagabriela.wordpress.com

| buhu explică (pentru GaleriaGC):

Multumesc mult! m-ai ajutat sa imi dau seama de adevarata fata a talentului