| CocteilDeCuvinte a întrebat:

Care sunt cei mai mari pictori?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

E greu si subiectiv sa stabilesti un top cu cei mai mari pictori (ar fi mult mai eficient un top al celor mai bine vanduti pictori, de exemplu). Fiecare tara are marii ei pictori, iar valoarea unora e universal recunoscuta. Uite un site unde gasesti 101 dintre cei mai cunoscuti pictori din lume.
http://www.theartwolf.com/articles/most-important-painters.htm

Dintre pictorii romani, printre cei mai cunoscuti sunt: Nicolae Grigorescu, Theodor Aman, Stefan Luchian, Ion Andreescu, Camil Ressu, Nicolae Tonitza, Nicolae Petrascu, Theodor Pallady, Corneliu Baba, Ion Tuculescu, Sabin Balasa etc.

PS: Brancusi nu e pictor, ci sculptor. Dar voi nu ati auzit de Grigorescu macar, asa-i?
@Stefan99
E Tizian, Tiziano sau Tițian. Nu Tizino.

7 răspunsuri:
| DanDannn a răspuns:

DaVinci si Brancusi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei mai importanti sunt: Michelangelo, Leonardo da Vinci, Picasso, Van Gogh, Monet, Botticelli, Goya, Grigorescu, Dali, Rafael, Tonitza, Rubens, Tizino si Rembrandt. Tablourile celor 14 pictori sunt raspundinte in intreaga lume. Cauta pe www.wikipedia.ro despre fiecare sau pe Google-Imagini. Vei vedea picturi minunate. Funda;;) sunt si incepator si ai face un gest frumos :)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da imi cer scuze... asa este HepHap. m-am grabitbatting eyelashes

| RainUmbrella a răspuns:

Leonardo DaVinci, Brancusi, Stefan Luchian, Picasso daca e pictor.

| Naspa6969 a răspuns:

Stefan Luchian si cam atat stiu eu ca n-am mai invatat ink despre altcineva. daca nu cauta pr www.google.com si scrie : Cei mai mari pictori. Sper ca te-am ajutat.Paaa

| KrisRobert35 a răspuns:

Eu si inca 3 colegi! laughing)))))))))

| KrisRobert35 a răspuns:

:? Hmmm...