| tina28 a întrebat:

Repet intrebare(poate ca voi primi si un raspuns plauzibil) : de ce toti mari pictori sunt barbatii?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

In istoria artei exista cateva artiste remarcabile, dar acestea au fost "redescoperite" de teoreticienii de arta doar in secolul 20. Raspunsul intrebarii tale este simplu: cultura patriarhala, predominanta de-a lungul intregii istorii a societatii europene. Aceasta s-a manifestat in toate domeniile stiintifico-culturale, nu doar in pictura. Pictorite precum Artemisia Gentileschi sau Sofonisba Anguissola sunt poate la fel de putine precum scriitoarele, Emily Bronte, George Sand etc. Situatia e la fel de prezenta in medicina, astronomie, fizica, chimie, economie, politica etc., unde exemplele feminine sunt, proportional, foarte putine.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cu toate ca ai un castigator am sa-ti spun si alta "varianta" putin cam... suparatoare dar cea mai reala: cand omul a fost facut, barbatul a fost facut sa fie capul familiei cu o privire de ansamblu iar femeia a fost facuta sa vada de lucrurile pe care barbatul nu le putea vedea, miezul acestora, lucrurile in amanunt. Pentru pictura in general chiar daca se refera la detalii este necesara o privire de ansamblu a "subiectului", lucru care este lipsa in general din zestrea genetica a femeii. De aceia sunt putine femei conducatoare in diverse domenii, cele care sunt, intaresc regula.

| alexdop21 a răspuns:

Deci sa inteleg ca raspunsul meu nu era ok?

| soricica a răspuns:

Am sa iti raspund la intrebarea asta cu raspunsul tatalui meu...care mereu se lauda si spune cu mandrie "Barbatii au fost, sunt si vor fi mereu mai inteligenti/buni decat femeile"...bine asta nu inseamna ca este si adevarat...
Bye:*

| cioko19 a răspuns:

Poate pentru ca sunt mai talentati. thinking
chiar nu stiu. big grin

| scootsie a răspuns:

Pentru ca stiu sa manuiasca mai bine pensula...

| ladybird a răspuns:

Nu am sa-ti dau raspunsuri copiate de pe nu stiu ce site, insa pot sa iti spun ca barbatii devin ce sunt datorita femeilor. Gandeste-te ca marii pictori au avut ca sursa de inspiratie diferite femei. De ce sa inceapa o femeia sa picteze daca poate fi ea insasi pictata de altcineva? Zi u nu e logic?

| Verdunkleten a răspuns:

In spatele fiecarui barbat puternic sta o femeie happy He he. Plus de asta, am auzit ceva de la o prietena. Cum ca femeile care scriau poezii sau carti erau condamnate sau ceva de genul. Mai pe scurt nu era permis femeilor sa faca asa ceva, nu stiu exact, dar cred ca cam acesta ar fi raspunsul thinking

| doinitza a răspuns:

O sa ti se para straniu, dar parerea mea este ca barbatii sunt mai sensibili in general

| dragosh a răspuns:

Nu numai marii pictori sunt barbatiwinking. Marii conducatori de stat tot barbati sunt, marii creatori de moda tot barbati sunt.etc etcwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca barbatul ...in sinea lui... vrea sa stie cum functioneaza tot... vrea sa creeze...are privire de ansamblu cat si de amanunt...In timp ce femeia (in general) nu este interesata de functionarea lucrurilor...atata timp cat merg...mai ales daca nu este vorba de vreun principiu estetic.