| Anonim234578890 a întrebat:

Ce culori trebuie sa combin pentru a obtine maro deschis?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Maro inchis + alb (care o deschide la culoare)

Nuante de maro inchis poti obtine prin combinarea culorii rosii cu verde sau negru, iar deschiderea culorii se poate face cu galben sau alb.

Daca folosesti oxid de fier (rosu folosit in constructii), este deseori e suficient doar sa-i sa-i deschizi culoarea.

Totul depinde de nuanta dorita si de suprafata pe care se aplica.
Incerci pana ce vopseaua uscata va fi de nuanta dorita, retinand rapoartele culorilor din compozitie pentru a se putea face amestecul la scara mai mare.

| mihai69 a răspuns:

Roșu, galben, negru (mă rog, negru nu e culoare, dar cam astea trebuie).

| Mandresc a răspuns:

Paaai...verde,rosu,si putin galben (vezi sa nu pui prea mult) nu de alta, dar arata oribil.