| anonim_4396 a întrebat:

De ce folosim doar 4 la% din creier?

10 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Pt ca doar Enstein a folosit 7 %.

| arysa a răspuns:

Cealalta parte de 96% e in concediu laughing

regis
| regis a răspuns:

Vorbeste in numele tau...

| Silvia a răspuns:

Ca ne ajungelaughing

| laurentiu_9029 a răspuns:

Nu am auzit despre acest lucru, insa sunt persoane care nu il folosesc deloc. Sunt asa multe persoane analfabete, nici nu imi vine sa cred cum si-au format intelectul, oare netrecand prin scoala sau doar nu au capacitatea de a retine lucruri esentiale in scrierea corecta? Eu ma uit pe postul Taraj TV doar pentru faptul ca citesc numai anlfabeti si chiar ma distrez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Ne folosim mai mult de 10% din creier

Exista un mit cum ca noi ne-am folosi in jur de 7% din creier si doar Einstein a folosit 10%. Cercetatorii au ajuns insa la concluzia ca in orice moment tot creierul nostru are o activtate mai mult sau mai putin intensa, insa cel putin o activitate bazala, care sa-i mentina tonusul. Practic nu exista zona inactiva din creier si dupa rezultatele cercetatorilor ne folosim mai mult din materia nervoasa, practic fiecare arie intra in activare intensa in anumite situatii. De asemenea capacitatea noastra de a stoca informatii in memorie este imensa, celulele creierului uman pot stoca de cinci ori mai multa informatie decat Eciclopedia Britanica (sau cel putin asa sustin teoriile)."

sursa: http://www.agenda.ro/......reier.html

Linkuri utile:
http://www.ziare.com/......01186.html

http://www.sensotv.ro/articole/6809/Folosim-doar-10-din-creier.html

Deci parerile sunt impartite... oricum ne folosim mai mult de 4% din creier. Unii saracii nici macar atat... dar nu vorbim de ei acum. :)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr. k daca am folosi 100% am putea zbura; muta obiecte din loc etc

| vyol3ta a răspuns:

Problema este ca unii nu il folosesc nici pe acela straight face

| el3ctronizenT a răspuns:

Ce subintelegi?

| ciumpi a răspuns:

Suntem prosti!laughing
glumeamtongue