| Animeforlifee9921 a întrebat:

De ceva vreme,a inceput sa ma pasioneze japoneza,Japonia,artele si cultura lor si tot ce tine in general de Japonia. De cand m-am uitat la anime,mi s-a schimbat viata ca sa zic asa. Imi place stilul lor,limba lor care pana la urma nu e atat de greu de pronuntat si multe altele. M-as apuca sa invat,dar nu stiu daca s-ar prinde ceva si oricum am multi hateri care imi spun ca "degeaba inveti ca nu o sa ajungi niciodata in Japonia" sau "vrei sa te duci doar ca sa vada lumea ca ai fustite plisate si ca te plimbi cu manga in mana" sau un user de aici care imi zicea sa plec cu prietena mea Sailor Moon acolo,de parca doar cei pasionati pot ajunge.
Imi si imaginez cum as ajunge acolo intr-o zi si sa port o conversatie cu un nativ sau cum m-as batea eu cu prietenii mei care sa iesim in fata sa vorbim si sa imi cumpar o katana pe care sa o folosesc in lupte,iar la batranete sa o pun pe perete si sa le zic nepotilor mei: uitati,cu asta am facut eu Kenjutsu cand eram tanara". Stiu ca e cam imposibil si ca visez cu ochii deschisi, dar imi place foarte mult si odata la scoala chiar am scris ceva pe tabla in japoneza.
Intrebarea mea e: s-ar merita sa inveti japoneza? Stiu o tipa pe Instagram, Ema Ispas, care e profesoara de japoneza si voiam sa va intreb pe cei care ati facut sau cunoasteti pe cineva care a facut cursuri cu ea daca e buna.

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Mai are Japomania cateva lectii pe YouTube, poti incerca cu aplicatii, dar si cu Ema. Pana la urma daca ne luam dupa toate persoanele am ramane la stadiul de mediocru. Nu se stie unde te duce viata.

| Animeforlifee9921 explică (pentru sweetys):

Deocamdata nu prea am posibilitati, stau departe de Bucuresti, dar voi vedea in viitor. Multumesc oricum.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca tie iti place japoneza si Japonia asta e, dar argumentele sunt copilaresti, imi place japonia pentru ca imi place anime e ca si cum as zice eu imi place SUA pentru ca imi plac Cadillac roz ale pestilor (pimps) din anii 70, ca aveam blanita la interior in loc de tapiterie, intelegi?
Ne place ceva pe niste concepte oarecum gresite.
Nu toata japonia inseamna anime, katana sau yakuza
Pana acum da ne-ai spus o poveste frumoasa care poate avea sau nu finalitate in viitor depinde de tine.
Dar japonia e total diferita de noi europenii, deci i-a in calcul si alte chestii cu care nu te-ai putea obisnui de exemplu mancarea, traditia, faptul ca sunt nationalisti si peste tot scrie in japoneza, faptul ca si ei au saraci si bogati, faptul ca ei sunt mai modesti decat noi si multe altele.

| Holiday a răspuns:

La Colegiul National Ion Creanga din Bucuresti exista profil de filologie, intensiv limba japoneza. Te poti duce la liceul asta, daca te pasioneaza.

| Animeforlifee9921 explică:

Am si o colega care face lupte greco-romane si m-a intrebat daca as vrea sa vin, dar nu are nicio legatura cu Japonia si oricum nu m-ar fi pasionat.