| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salutare! Stiu ca pare o intrebare cam ciudata pentru ca m-am razgandit asa dintr-o data,dar am o latura mai masculina ca sa zic asa. De cand ma uit la anime-uri,imi place cum se lupta personajele cu katana si m-am gandit sa ma apuc de Kenjutsu(cred ca asa se scrie). E o arta martiala care are la baza katana. Ce credeti,ar merita sa incerc? Mie imi e cam frica de lovituri si chestii si mi-e sa nu patesc ceva, dar am descoperit ca mi-ar placea. Mie imi place si cultura japoneza in general.Si nu, nu o sa mai fac ca cu baletul sa ma duc de cateva ori si sa nu imi mai placa.
P.S: poti invata japoneza de pe Duolingo?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Toți copilașii care se uită la anime spun că le plac "cultura și limba japoneză". În realitate vă plac desenele animate cu personaje cu ochi exagerat de mari. Doar atât.

Nu confunda pasiunile astea infantile cu pasiunea reală pentru limba și cultura japoneză care necesită un efort și o dedicare imense pentru a fi cu adevărat înțelese.

| Animeforlifee9921 explică (pentru johnnny123):

Eu inteleg, dar voiam mai multe pareri si nu, nu sunt un copil, sunt un adolescent normal caruia ii plac anime-urile si imi place tot ce e legat de Japonia.

| sammie a răspuns:

Te apuci de ce vrei tu. Dar în general chestiile astea cu arte marțiale și bătăi sunt periculoase. Vezi să nu-ți scoți ochii cu katana aia!

| healerdx7 a răspuns:

Merita sa incerci, nu ai nimic de pierdut.
Nu ai cum sa te lovesti ca nu se folosesc instrumente cu lama ascutita, sunt practic de jucarie.

PS: Da.

| Davyd2001 a răspuns:

Poți să înveți japoneză pe Duolingo dacă ști engleză, am încercat să învăț altă limbă cu traducerea în română și nu merge, și. dacă îți place kenjutsu încearcă. vezi dacă e de tine, totuși ce vezi în anime e cam greu sa aplici și în viață reală