| anonim a întrebat:

De unde vine expresia "in tara lui papura-voda"?

Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

De la faptul că în vremea lui Stefăniţă Lupu - vodă al Moldovei din sec xvi sau xvii (nu mai ştiu precis) din cauza secetei a fost o foamete de proporţii. Din lipsa cerealelor, oamenii au ajuns să facă pâine din făină obţinută din macinarea "stiuleţilor" de papură.

6 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

De cand umbla Voda prin papuralaughing!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Prin 1735 in Craiova, boierii au reusit sa-l convinga pe Neagu Papura sa conduca o militie a pamantului pentru a potolii atacurile haiducilor si hotilor.De la acest Neagu Papura a ramas expresia "Tara lui Papura Voda", care a depasit Craiova sau Oltenia, intrand in folclorul national cu sens peiorativ, de tara fara stapan, unde legile nu mai exista.Acesta este un personaj controversat, initial fiind haiduc care si-a pierdut urma, oferindu-se apoi ca pandur in slujba austriecilor.

| angel74dm a răspuns (pentru gbrltdr):

Greșit... Răspunsul câștigător e cel corect... http://adevarul.ro/......index.html

| DiMoDi a răspuns:

Păi, emilmanta, e musai zor nevoie, să desemnezi acum căştigătorul?:O Lasă şi tu până mâine, că acum e târziu şi s-au mai dus oamenii la culcare! happy

| anonim explică:

Observ ca nu se mai incumeta nimeni sa raspunda. ok! mai astept putin, pana sa ofer trofeul.big grin

| andi a răspuns:

Tara in care fiecare face ce vrea, k de ex. romania!winking