PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Buna! Stie cumva cineva exact de unde vine conceptul/sintagma: O lege nu e buna/dreapta daca nedreptateste fie si un singur om!? Multumesc! Psiho

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O lege nu e bună - dacă cel puțin un om nu este apărat de acea lege în vigoare sau dacă nu are putere asupra unei fapte săvârșită de o persoană.
Dreaptă dacă nedreptățește fie și o singură persoană - atâta timp cît un am are un drept implicit are și o obligație. Legea este dreaptă pentru cei care un o încalcă și nedreptă pentru cei care depășesc sfera legi.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu, presupun ca de la careva din mari filosofi antici.
Stiu insa ca, daca s-ar aplica, Romania n-ar avea aproape nici o lege utilizabila din cele in vigoare.

PsihoSex
| PsihoSex explică:

... sorry, nu am mai multe detalii, pentru ca nu reusesc sa-mi amintesc (pentru ca a fost foarte demult!) daca am citit-o ca text intr-un context mai larg, sau ca argumentatie intr-un film cu vreun proces! - imi plac foarte mult dezbaterile de idei de acolo! Multumesc, Psiho