| imihaistoian a întrebat:

Exista piese de teatru care pot fi gasite ca filmele pe internet ? Care sunt mai celebre daca stiti ? Ecranizari piese de teatru celebre

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mai există „Titanic Vals" de Mușatescu, „Steaua fără nume " de Mihail Sebastian; „Afacerea Protar " după " Ultimă oră " de Mihail Sebastian, „Cuibul de viespi " după "Gaițele de Kirițescu.
„Take, Ianke și Kadîr! de Victor Ion Popa.
A mai fost prin anii 80 un film făcut după o piesă a Ecaterinei Oproiu, o comedie. Am uitat cum se chema.
Juca Dem Rădulescu și parcă și Toma Caragiu.
Și mai sînt multe filme după piese de scriitori străini.

| Woodenpints91 a răspuns:

Eu am vreo 200 de piese de teatru radiofonic în format mp3...

| allynutsa a răspuns:

DA! "Chirita in provincie", "O noapte furtunoasa", "O scrisoare pierduta".In special piesele de teatru a lui Caragiale sunt ecranizate, dar si Chiritele.printre care cea amintita mai sus.