| sseelleennaa a întrebat:

Planuiesc ca in clasa a 9 a sa ma duc la un liceu de arte la capitolul " muzica ". As vrea sa fac lectii de canto. Dar nu stiu daca o sa intru sau nu. mai multe prietene m au ascultat si au spus ca o sa intru acolo sigur dar tot nu sunt convinsa si nu stiu de ce laughing, cica daca in timp ce canti iti apar 2 vene pe la gat inseamna ca ai voce si mie mereu imi apar aceste vene. As avea sanse sa intru si sa ajung ceva in viata? happy pupici.

Răspuns Câştigător
| proastalenesa a răspuns:

Merită să încerci. Eu întotdeauna mi-am dorit să fac ceva în legătură cu muzica, am simţit că am o chemare spre ea.

Tata e un acordeonist destul de bun, dar nu m-a încurajat şi nu m-a sprijinit la timpul potrivit, ca să urmez calea muzicii. E-adevărat, a fost mai mult o chestie de circumstanţe.

Într-un final, m-am apucat de canto, dar vocea mea e deja formată şi am un timbru destul de dificil,deşi urechea muzicală şi simţul improvizaţiei nu-mi lipsesc. Plus că habar n-am de chestii teoretice,foarte importante, de altfel.

Aşa că am cam renunţat să visez. Dar când voi merge în Bucureşti, mă voi apuca măcar de lecţii la un instrument, cel mai probabil chitară, findcă pian n-am şanse să-mi cumpăr, ca să exersez şi de una singură.

Concluzia: Pentru tine nu e târziu! Dacă ştii că poţi conta pe ajutorul celor apropiaţi şi mai ales pe cel al unui instructor de specialitate, nu doar unul de faţadă, urmăreşte-ţi visul!

| sseelleennaa explică (pentru proastalenesa):

Multumesc foarte mult pentru raspuns! Eu exersez de la 9 ani. Am inceput cu melodii simple care nu implica inaltatul vocii ca sa zic asa gen Because of you, Hurt. Acum la 14 ani le cant foarte usor si multumesc inca odata pentru raspuns. Sper sa ajungi si tu ceva in viata cu chitara! believe in yourselfhappy

| proastalenesa a răspuns (pentru sseelleennaa):

Bravo ţie! Dacă e aşa cum spui, înseamnă că ăsta e drumul tău.
Eu am deja peste 19 ani, cam greu să "ajung ceva în viaţă", fie şi cu un instrument. Nu vreau să ajung la performanţă, ci să fac pur şi simplu ceea ce mă pasionează.
Oricum, îţi mulţumesc şi eu pentru încurajări.
Multă baftă în continuare!

| sseelleennaa explică (pentru proastalenesa):

Multumesc la fel si nu fi pesimista! Si la 30 de ani poti ajunge ceva in viata! :*happy

| proastalenesa a răspuns (pentru sseelleennaa):

^^ De fapt, m-am exprimat greşit. Voiam să spun că e greu să mai ajung ceva în viaţă pe plan muzical, în rest, sper să am şanse. Altfel, e grav! laughing

10 răspunsuri:
| mnthseby a răspuns:

Dar ca sa intri la arte trebuie sa dai o proba inainte de examene

| sseelleennaa explică (pentru mnthseby):

Stiuu, e o comisie de 30 si ceva de oameni si 10 copii cam asa laughing Am aflat de la cunoscuti.

| mnthseby a răspuns (pentru sseelleennaa):

Aha happy

| Mary7 a răspuns:

Buna! Eu tocmai am terminat primul an la un liceu de arte, unde studiez canto clasic. Am fost tot timpul pasionata de muzica, dar decizia mea de a da admiterea la acest licieu a fost luata cam pe ultima suta de metri, cu doar o luna inainte de examenul de admitere. Asa ca am avut de pregatit 3 piese intr-un timp scurt. Am dat si o proba de teorie. Este foarte bine sa te hotarasti din timp. Iar eu iti recomand canto clasic daca vrei sa inveti cea mai buna tehnica. Am vrut si eu sa dau la jazz/muzica usoara, dar se desfiintase catedra si nu imi regret alegerea facuta. Cu tehnica de bel canto poti canta orice gen doresti tu. Iar daca in timp ce canti ti se umfla doaua vene pe gat inseamna ca fortezi putin vocea, dar atunci cand canti muzica usoara se mai intampla; la muzica clasica nu e bine sa fortezi si sa ai muschii gatului incordati. Sa iti formezi o tehnica vocala buna e foarte greu si iti trebuie un timp indelungat de studiu. Eu am avut multe defecte vocale, dar cu timpul se remediaza si daca asta e visul tau, sa nu te lasi batuta! Sa nu te lasi descurajata si sa fii impacata ca ai facut tot posibilul sa-ti indeplinesti visul! Iti urez mult succes!

| KillRay a răspuns:

Depinde de tine daca chiar vrei sa faci o cariera in muzica... poti ajunge si iti doresc tot succesul...

| sseelleennaa explică (pentru KillRay):

Multumesc frumos! Iau acest lucru foarte in serios!