| AdrianaL30 a întrebat:

Mai am un 1 an de generala si apoi voi intra la liceuhappy De ceva timp imi doresc foarte, dar foarte mult sa fac muzica.De fapt de cand eram mica aveam inclinatii catre asta si faceam spectaole in familielaughingMai multe persoane,chiar si din familia mea mi-au spus ca am voce, iar la scoala de fiecare data am fost in cor, insa profesoara de muzica nu m-a "remarcat" in mod special.As vrea sa incep sa iau ore de canto,iar apoi sa urmez un,liceu de muzica,insa nu stiu daca as reusi sa intru,in comparatie cu cei care,poate,au intregi ani de teorie muzicala si asa mai de parte in spate.M-am gandit si la varianta de a face un liceu normal (timp in care sa studiez intensiv),iar apoi sa fac o facultate de muzica, dar cineva mi-a taiat elanul spunand ca am slabe sanse sa intru, fata de altii care au un liceu muzical la baza.Acum,nu stiu ce sa fac.Am nevoie de niste sfaturi.Credeti ca as avea sanse sa intru la un liceu de muzica cu doar un an de studiu...sau credeti ca as putea sa intru la o facultate de muzica fara sa fii facut un liceu de muzica? Help please!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti face scoli populare de muzica in paralel sau dupa liceu si in paralel te poti pregati pentru facultate. La facultatea de muzica poti intra daca ai vointa si inveti teoria muzicala din perioada scolii. Banuiesc ca n-ai prea facut la ore. Ia manualele si mai roaga cate un profesor sa te ajute. Eu am mers la armata si am dat examen din matematica de real desi eu facusem umanul. Am invatat singur matematica.