| anonim_4396 a întrebat:

Nu credeți că dacă s-ar închide facebook, măcar pentru o scurtă perioadă de timp, lumea ar fi un loc mai bun? Argumentați răspunsul happy

14 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Ce crezi ca ar face multi dintre cei ce stau pe facebook? Eu cred ca ar umple barurile, strazile, ar fura, s-ar droga. Mai bine sa stea pe net, ca in fata calculatorului nu fac rau decat lor, ca-si irosesc timpul.

| HolyPotato a răspuns (pentru anad):

Faptul ca stau in fata coputer-ului nu-i opreste din a consuma droguri sau alcool.

| TheAce a răspuns:

''Lumea ar fi un loc mai bun'' e un over statement, asta e clar. ''Tinerii n-ar pierde atat de mult timp'' ar fi trebuit tu sa pui acolo insa raspunsul meu ar fi tot nu. De ce? Pentru ca Facebook-ul nu e o retea de monopol, e pur si simplu ''creme dela creme'' cand vorbim de serviciile de tip social media. Daca s-ar inchide atunci lumea n-ar trebui decat sa se reorienteze catre o alta retea de socializare. Avem google+, badoo, linkdin, defunctul myspace, hi5 si o gramada de alte retele de socializare mai mult sau mai putin obscure. Asta e pana la urma defectul internetului. Cu toate ca in ziua de azi a fi incult e impardonabil in conditiile in care informatia se afla doar la un click distanta, exista si tentatii care mai mult ''ne tin din treaba''. La fel de adevarat insa si faptul ca Facebook-ul poate fi extrem de util. Afli mai repede decat prin alte canale informatii noi, de multe ori utile. Stii cand urmeaza vreun concert al unei trupe pe care ai vrea sa o vezi, cand sunt promotii in localul x, cand e un eveniment in localul z sau vreun vernisaj etc. De asemenea e foarte simplu sa iti promovezi evenimentele folosind si Facebook-ul si din experienta pot sa spun ca treaba asta 1. ajuta mult si 2. te scuteste de mult timp, bani si efort. Exista o groaza de probleme in lumea din ziua de azi si desigur ca societatea romaneasca nu face exceptie insa Facebook-ul ar fi cea mai mica. Aici totul tine de auto-control si aia 3 neuroni pe care fiecare ar trebui sa ii posede. Daca o persoana intelege prin Facebook a sta 16 ore pe zi si a se juca Farmville atunci e problema lui si chestia asta normal ca in timp il va afecta insa in niciun caz nu ar trebui generalizat.

| HolyPotato a răspuns (pentru TheAce):

Partea cu evenimentele este foarte adevarata, insa cred ca s-a ajuns cam prea departe cu site-urile de socializare, la general. Au ajuns sa umple 3/4 din viata adolescentilor, mai ales, dar mai nou si a copiilor mai mici, lucru care ma sperie. Unde vom ajunge in ritmul acesta? Mi se pare ca facebook (dar si celelalte site-uri de socializare) sunt utilizate in special pentru acte de teribilism virtual, un centru unde inveti sa te umpli de complexe, sa uiti ce e adevarata comunicare si ce frumos era cand se mai scriau scrisori de dragoste si alte cele happy Pana acum cativa ani nimeni nu a murit fara facebook si ma indoiesc ca numarul deceselor va creste daca acesta s-ar inchide, macar pentru putin.

| TheAce a răspuns (pentru HolyPotato):

Asta cu ''te poti umple de complexe'' e total gresit. Internetul e dincolo de toate un instrument care te scapa de complexe. Aici te folosesti de virtual pentru a face ceea ce in viata reala poate nu ai face. Internetul a fost si va fi mereu un dezinhibator, de acolo si sintagma ''esti cine iti doresti pe internet''. E drept ca unii ajung sa se piarda in acel mediu dar numarul lor nu-i atat de mare pe cat am fi tentati sa credem. Nu inteleg inversunarea fata de internet, ca orice alta unealta are avantaje si dezavantaje. Sa nu uitam ca acum 5-6 ani de exemplu lumea statea zi lumina pe hi5, myspace sau piczo si generatiile acelea nu au iesit rau deloc. Si facebook ca cadea peste cativa ani si va lasa locul unei alte retele care va fi compatibila cu cererea populatiei de la acel moment. Nu te speria, nu umple un site de socializare ''3/4 din viata adolescnetilor'', asta e o generalizare destul de cretina. Cat despre ''scrisorile de dragoste'', ei bine nu toti oamenii au fost creati sa fie inapti sociali. Traim intr-o alta era, dulcegariile astea care te faceau sa vomiti au fost inlocuite in ziua de azi. Exista oricum destule campanii care incearca cu destul succes sa scoala tinerii din casa, sa-i indrepte catre sport, literatura etc. Problema generatiei actuale e ca nu citeste, nu ca sta rpea mult pe facebook.

| Konata a răspuns:

Pe de-o parte da, pe de-o parte nu. In ziua de azi toata lumea are facebook si, daca acesta ar disparea lumea ar turba fiindca a creat o dependenta atat de mare incat nimeni nu poate trai fara el. Uneori, cand stam pe facebook uitam de tot, uitam ca avem o viata, niste responsabilitati, o familie, insa este si o metoda de a se elibera de stres si de a se relaxa.

| HolyPotato a răspuns (pentru Konata):

Poate ca ar fi frustrant la inceput pentru cei care au facut o dependenta de site-urile de socializare, insa cred ca s-ar obisnui cu timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă s-ar închide facebook, măcar pentru o scurtă perioadă de timp, nu cred ca lumea ar fi un loc mai bun. Facebook e doar un site care creaza dependenta.

| MEIALI a răspuns:

Da, ca acolo sunt numai...

| Deliadelias a răspuns:

Nu, fiindca peste 60% din populatie au facebook. Si cam toti sunt obisnuiti acum cu el.Altii n.ar rezista deloc ar inebunilaughing, alti ar sta mai putin in fata pc. ului, iar altora chiar nu le.ar pasa. Eu una sunt obisnuita cu el, nu este zi in care sa nu intru blushing, dar de stat nu stau cu orele...doar sa vad notificarilece mai e nou si atatthinking

| sophieLY a răspuns:

Bună!
Da, chiar azi mă gândeam să îmi dezactivez contul pentru o perioadă de timp. Mă enervează că mai nou văd chestii de genul "X a trecut de la într-o relaţie la singur". Oamenii se despart, şi cei mai mulţi din cauza Facebook-ului pentru că sunt geloşi că iubitul/iubita dă like altor persoane şi vorbeşte cu alţii pe chat. Mie mi se pare o pierdere de timp, chiar dacă intru în fiecare zii să văd dacă am ceva notificări laughing.
Pa pa!

| molocemarius a răspuns:

Eu sunt de acord cu Giulika insa as vrea sa fac o corectie: daca s-ar inchide facebook-ul pentru o perioada lumea chiar ar fi mai buna deoarece pe facebook sunt doar niste porcarii ce mai mult ne strica viata decat sa ne-o imbunatateasa.Multa lume din aceasta tara este dependenta de facebook.Acest facebook ne face sa uitam ca avem si noi o viata.Inchipuitiva daca nu ar mai fi electricitate electrica ce ar face lumea. Funda?

| Krawno a răspuns:

Cat de cat da ar fi mai buna. Mai ales daca ar fi 24h.Nu ar mai sta pe PC ci stand plictisindu-se!

| HolyPotato a răspuns (pentru Krawno):

Si crezi ca facebook e singura activitate cu care iti poti umple timpul?