| Laurica200 a întrebat:

Organizam la scoala un targ caritabil pentru Martie. Trebuie sa fac martisoare Handmade si nu prea am idei... nu vreau chestii gen :Quilling, sau crosetaje happy

Răspuns Câştigător
| JustaLittle a răspuns:

Poti face martisoare origami daca vrei.
Poti sa faci figurine (fluturasi, trifoi, gargarite, etc.) din fimo sau din urmatoarea pasta:
1.Pui bucatele de servetele in apa si le lasi peste noapte, sa se inmoaie
2. dupa ce sunt gata la storci de apa si le pui intr-un bol
3.torni aracet peste servetelele din bol pana cand obti o pasta consistenta, omogene (servetelele le rupi bucati mici si le amesteci cu aracetul foarte, foarte bine)
4.pe o folie(de plastic/aluminiu) pui o cantitate din pasta si ii dai forma dorita
5. faci o gaura cu un betisor(destul de mare incat sa incapa firul de martisor)
6. lesi forma pana s-a uscat complet
7.o pictezi in culorile dorite

*pentru mai multa expresivitate poti adauga sclipici

3 răspunsuri:
| Liiidiaaa a răspuns:

Pai Quilling nu este greu iei o scobitoare si infasori hartie pe ea dar in fine...
Poti sa faci cu plastilina sau
Ai asturi? Mai mari?
Iei hartie si servetel+aracet
Pasi:
1.Rupi in bucatele mici hartia si servetelul
2.pui aracetul intr-un bol
3.Iei o pnsula o bagi in aracet si iei o bucatica si pui pe nasturel
4. dupa ce ai terminat cu servetelele iei si hartie
5.iei un betisor de la inghetata si incerci sa pisezi servetelele si hartia pa nasturel in asa fel incat sa fie neted
6.asepti sa se usuce
si 7. ii faci un desenbig grin

| Laurica200 explică (pentru Liiidiaaa):

Supeer... o sa incerc. Multumesc happy

| Adrianascumpica98 a răspuns:

Poti impleti ata.
Adica 1) iei trei bucati de culori de ata. exemplu :rosu, verde si portocaliu
2)le faci un nod la un capat si apoi le impletesti
3) apoi o legi in forma de fundita.:-D