| AncaSiAtat. a întrebat:

Proverbe / citate?(despre orice) dau fundita.

Răspuns Câştigător
| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

"Iubirea inseamna a fi doi si a nu fi decat unul. Un barbat si o femeie ce se topesc intr-un inger." (Victor Hugo)
» "Omul are nevoie de dragoste. Viata fara duiosie si fara iubire nu e decat un mecanism uscat, scartaitor si sfasietor." (Victor Hugo)
» "Dragostea curata si suspiciunea nu pot locui impreuna." (Alexandre Dumas)
» "Dragoste se cheama atunci cand viata ta se contopeste firesc cu cea a persoanei iubite, cand sufletul tau se impleteste strans cu al celuilalt!" (Michel Zevaco)
» "Dragostea nu are nevoie de cuvinte, insa cuvintele au intotdeauna nevoi de dragoste." (Ionut Caragea)
» "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." (Proverb Suedez)
» "Lumea aceasta va fi o lume mai buna atunci cand puterea dragostei va inlocui dragostea de putere." (anonim)
» "Viata fara dragoste este o umbra a lucrurilor care ar putea fi." (anonim)
» "Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." (Emanuel Swdenborg)
» "Dragostea ii arata omului cum ar trebui el sa fie. Cand iubesti, descoperi in tine o nebanuita bogatie de tandrete si duiosie si nici nu-ti vine sa crezi ca esti in stare de o astfel de dragoste." (Cehov)
» "Dragostea construieste poduri acolo unde nu exista." (R. H. Delaney)
» "Nu exista prietenie sau dragoste mai mare ca aceea a unui parinte pentru copilul sau." (Henry Ward Beecher)
» "Dragostea este dorinta irezistibila de a fi irezistibil dorit." (Robert Frost)
» "Uneori inima vede ce este invizibil pentru ochi." (H. J. Brown)
» "De dragostea oamenilor rai si de ura celor buni sa fugi." (Epictet)
» "Orice dragoste care nu are la baza prietenia este ca un castel construit pe nisip." (Ella Wilcox)
» "Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi." (Garcia Marquez)
» "Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine sa mai aruncam si o a doua privire." (anonim)
» "Daca vrei sa fii iubit, iubeste." (Seneca)
» "Dragostea imatura spune �Te iubesc pentru ca am nevoie de tine�. Dragostea matura spune �Am nevoie de tine pentru ca te iubesc'." (Erich Fromm)
» "Cred ca in fiecare eveniment din viata este o oportunitate de a alege dragostea in locul fricii." (Oprah Winfrey)
» "Nu iubesti o femeie pentru ca e frumoasa, dar ea este frumoasa pentru ca o iubesti." (anonim)

# "O actiune implica riscuri si costuri care sunt mult mai mici decât cele asociate repausului"
# Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.
# Singurul lucru care ne salveaza de birocratie este ineficienta. O birocratie eficienta este cea mai mare amenintare pentru libertate.
# " Să mergi din eşec în eşec fără a-ţi pierde entuziasmul, acesta este succesul. "
# "Lucurile măreţe se fac de obicei cu riscuri foarte mari."
# "Preţul măreţiei este responsabilitatea."

# Arta de a fi convingator incepe prin a-ti deschide mintea si urechile si nu gura.
# "…dragostea este ca vantul…nu pot sa o vad dar pot sa o simt"
# "… vulturii folosesc vântul dinaintea furtunii ca să se ridice deasupra ei…"
# "Daca vrei sa distrugi un popor, suprima-i istoria"

puterea corupe iar puterea absoluta corupe absolut.
# Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.
Gura lumii nu e un sac pe care poţi să-l goleşti.proverbe-arabe-proverbe-frumoase-proverbe-noi

Aruncă noroi pe zid; dacă nu se lipeşte, va lăsa totuşi urme.

Prietenul se câştigă prin fidelitate, modestie şi generozitate.
Binele pe care îl faci la şes îţi va fi înapoiat la munte.

Să nu fii rău până într-atât, încât să te spânzuri, nici bun până într-atât, încât să te laşi călcat în picioare.

Cel cu înfăţişare blândă poate fi alăptat chiar şi de o leoaică.

A cere o binefacere unui avar e la fel cu a cere peşti unui pământ sterp.

Avariţia este pentru prezent sărăcie.

14 răspunsuri:
| ionut1980 a răspuns:

Războiul este masacrul oamenilor care nu se cunosc, în avantajul oamenilor care se cunosc, dar care nu se vor masacra.

Conversatia este de obicei un exercitiu al mintii. Birfa, un exercitiu al limbii.

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi;
esti intelept daca stii care jumatate!

Nu poti schimba trecutul, dar iti poti nenoroci un prezent linistit ingrijorandu-te despre viitor.Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate.

Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana,
dar pentru o persoana esti intreaga lume

Ne trebuie doi ani sa invatam sa vorbim
si intreaga viata sa invatam sa tacem.

Nu merita sa plangi pentru nimeni,
iar cei care merita nu te vor face sa plangi.

NIMIC NU E IMPOSIBIL. DOAR CA UNELE LUCRURI SUNT MAI PUTIN PROBABILE DECAT ALTELE.

Nu dispretui lucrurile mici; o lumanare poate face oricand ceea ce nu poate face soarele niciodata:sa lumineze in intuneric.
"Scrisori imaginare" Octavian Paler
* Succesul inseamna a continua cand ceilalti renunta.
Alvin Sprecht

* Cea mai mare inspiratie vine adesea din disperare.
Comer Cotrell, fondator Pro-Line Corp.

* Nu am lasat niciodata scoala sa interfereze cu educatia mea.

* Iadul este gol si toti diavolii sunt aici.
William Shakespeare

* Nu m-as inscrie niciodata intr-un club care i-ar accepta pe cei
ca mine membri.

* Privesc viata precum un pasager important de pe Titanic: s-ar
putea sa nu ajung la destinatie, dar macar merg la clasa I.
Art Buchwald

* Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce devin cand
sunt cu tine.

* Orice ar fi, trebuie sa te casatoresti: daca ai noroc de o nevasta
buna vei fi fericit; daca nu, ajungi filosof.

* Un barbat indragostit este incomplet pina ce se insoara. Dupa
aia e terminat.

* Toate generalizarile sunt false, inclusiv aceasta.

| Orannginna a răspuns:

"Oricine iubeste cu adevarat renunta la sinceritate"- Andre Gide

| Deea a răspuns:

Omul prost nu vede padurea de copaci.
Piatra care te loveste nu vine de departe.
O vorbă bună stinge focul mai repede decat apa.
Aduna fir cu fir ca sa ai cu gramada.
Fără copiii în casă e ca clopotul fără limbă.
Soarele când se înalţă, leneşul de-abia se-ncalţă.
Cand il dai ii fata vaca, Cand il ceri moare vitelul.
Nu da cu bata in balta.Tot pe tine te stropesti.
In orice minciuna e un graunte de adevar.
Zece destepti nu pot să dezlege ce a legat un prost.

pss si hai sa-ti zic o ghicitoaare fainalaughing

Se pun pe masa, se taie, se impart dar nu se mananca:
(cartile de joc)laughing

| Alina_5575 a răspuns:

Nu tot ce zboară se mănâncă.

Adevarul trebuie rostit uneori in gluma.

A-i pedepsi pe copii pentru greselile pe care nu le-au facut sau chiar a-i pedepsi sever pentru niste greseli usoare inseamna sa pierzi cu toata increderea lor.

Asculta cu urechile, vezi cu ochii, dar taci cu gura.

Asculta tot, dar nu crede nimic.

Bogat nu este cel ce are multe, ci cel ce daruieste multe.

Cainele moare de drum lung
Si prostul de grija altuia

Cand te-a inselat cineva o data, e de vina el; cand te-a inselat a doua oara, esti de vina singur.

Ρrostul cere şi deşteptul adună.

Diferenta dintre scoala si viata? În scoala, inveti o lectie, apoi dai un test. În viaţa, ai de dat un test care te invata o lectie.(Tom Bodett)

Bunul simt va deschide usile pe care nici cea mai buna educatie nu le poate deschide. (Clarence Thomas)

Sunt doua feluri de a-ti trai viata: unul, de a crede ca nimic nu este un miracol; al doilea, ca si cand totul este un miracol. - Albert Einstein

pa pa

| cascadorys a răspuns:

Www.citate-celebre.ro E foarte tare! Si daca vrei iti mai dau si alte site-uri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tuturor, e prietenul nimanui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostul, daca nu-i fudul, nu e prost destul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Omul este cineva si nimeni, isi duce de ani fata lipita de cap si umbra lipita de picioare si nu a reusit inca sa inteleaga care cantareste mai mult" (Georgio Faletti)
Cteaodata oboseala anuleaza totul si nu concede posibilitate de a intelege ca unicul mod de a-ti pastra ratiunea este de a te abandona unei fugi salbatice pe calea nebuniei" (Georgio faletti)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul in jur este o deprindere de fete umbre si voci, persoane care nu isi pun intrebari si accepta pasiv o viata fara raspunsuri datorita plictiselii sau a dezamagirilor " (Georgio Faletti)

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Iti recomand daca te intereseaza cel filozofice sau psihologice sa te uiti pe citatepedia happy

| Carlene a răspuns:

Eu nu o sa fac "copy" apoi "paste aici.

Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi.
Asta e citatul meu preferat

| oanamaria a răspuns:

Bunahappy

eu aleg unele citate care au legatura cu mine, sunt repere, si nu sunt generalitati pe care nu le inteleg si nu au nicio legatura cu minehappy
m-am hotarat sa nu dau direct cu copy si paste de pe vreun site cu citate si sa iti spun care sunt citatele dupa care ma ghidez:

Stai deoparte de oamenii care iti iau in ras ambitiile. Oamenii marunti mereu fac asta, in schimb cei mari te fac sa crezi ca si tu poti ajunge mare. – Mark Twain
Fa ce te sperie si moartea fricii este sigura – Eleanor Roosevelt
Secretul succesului – cazi de 7 ori; te ridici de 8 – Proverb chinez
Tu iti creezi urmatoarea clipa. Asta este realitatea – Sarah Paddison
Dorinta indica drumul – Mandy Evans
Marile realizari sunt atinse nu prin putere ci prin perseverenta. – Samuel Johnson
Suntem ceea ce facem in mod repetat. Excelenta, deci, nu este altceva decat o obisnuinta. – Aristotel
Filosofia ‘ochi pentru ochi’ lasa pe toata lumea oarba. – M. K. Gandhi
Daca judeci oamenii, nu vei avea suficient timp sa-i iubesti. – Maica Tereza
Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cum nu ai fi suferit niciodat din dragoste. Danseaza ca si cum nimeni nu s-ar uita. – Mark Twain
Foamea de dragoste este mult mai greu hranita decat foamea de paine.
Miracolul nu e ca noi facem toate astea, ci faptul ca suntem fericiti facand-o.
Cuvintele de bine pot fi scurte si usor de rostit, dar ecourile lor sunt infinite.
Este un gest regesc sa ai grija de cei cazuti.
Dumnezeu nu-ti cere sa reusesti, El vrea doar sa incerci din tot sufletul.
Nu asteptati lideri. Faceti ce e de facut singuri, fiecare in parte.
Devenim intelepti nu din cauza amintirii trecutului, ci din cauza responsabilitatii pe care o presupune viitorul (George Bernard Shaw)

cat despre proverbe, tot cele romanesti sunt cele mai bune, mai raspicate si mai la obiectwinking

Unde nu merge suta, merge mia.
Ρrostul cere şi deşteptul adună.
Recunoştinţa e o floare care creşte pe mormânt.
Exemplele rele strică moravurile bune.
Prin muncă şi stăruinţă, vei ajunge la dorinţă.
Copilul alintat e om stricat.
Cine pe săraci ajută, pe Dumnezeu împrumută.
si proverbul meu preferat: Cine seamănă vânt culege furtună.
sper ca va plachappy

Răspuns utilizator avertizat