| Karashi a întrebat:

Recomandati-mi si mie carti japoneze, va rog! Si daca se poate sa fie traduse in romana, asfel incat sa le gasesc in tara!^_^!
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| nodeerskulls a răspuns:

Eu tocmai am citit Haruki Murakami, In Noapte acum vreo o luna si mi-a ramas in minte - e simpla, dar foarte frumoasa.

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Una dintre cele mai originale contributii ale Japoniei la cultura universala este poezia; doua genuri sunt specifice:tanka si haiku.Este o minunata ocazie sa afli cat de exact, si poetic totodata, surprind poetii japonezi crampeie din natura. Un volum de poezie japoneza tradusa in romaneste de Dan Constantinescu inca se gaseste prin librarii.

| Karashi explică:

Claudine, nu stiu cum ai facut, dar miai ghicit gandurile:adot Japoni feudala si samuraii, e era mea preferata! Abiastept sa citesc povestea aia(indiferent cate volume are)happy

| M_Teodora_Elena_1995 a răspuns (pentru Karashi):

Sunt de acord, romanele lui Eiji sunt geniale, mai ales Musashi, o recomand

| Lilianne a răspuns:

"Zapada de primavara" de Yukio Mishima.Eu am devorat-o in cateva zile, este superba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yasunari Kawabata - "Dansatoarea din Izu"

| Dolores09 a răspuns:

Eu iti recomand romanele lui Eiji Yoshikawa: Musashi (o gasesti mai mult ca sigur la biblioteca) si Taiko (tot ceva in genul lui Musashi). Eu am citit Musashi si mi-a placut foarte mult. Sa nu te sperii daca o sa gasesti vreo 4 vol. sau cate 2 vol(depinde de editura si colectie) de cate 550 de pagini. Daca iti plac povestile cu samurai intr-o Japonie feudala nu o sa te plictisesti si o sa le savurezi din plin.winking

| Dolores09 a răspuns:

Ma bucur ca ti-am fost de folos! ^_^
Spor la citit!

| AliHachy a răspuns:

Eu iti recomand Memoriile unei gheise

| sufletzelmik a răspuns:

Eu am citit, nu demult "Imparateasa" de John Burnham Schwartzhappy...e foarte frumoasa... dupa mine, merita citita.happy