| Aberdeen a întrebat:

Revin cu o alta intrebare legata de creioane thinking
Ce creion este cel mai potrivit pentru umbre?

Răspuns Câştigător
| SebastianoTM a răspuns:

Eu desenez anime ...si folosesc creion HB2 e cel mai bun pentru ca nu e asa de strident si e numai bun pentru umbre.si eu spun ca cele mai bune coli de desenat sunt cele de xerox laughing.eu pe alea desenez cel mai bine.alea d la blocul d desen st prea rigide

| Aberdeen explică (pentru SebastianoTM):

Multumesc.
Tot anime desenez si eu, dar folosesc coli de la pigna, sunt destul de bune.

17 răspunsuri:
| Lolităăăă a răspuns:

Foloseste creioane HB2 sau 2B sunt perefecte pentru schite http://www.picturaonline.ro/......at_42.html uite un site de unde poti sa iti iei ceva bun de desenat daca esti din pitesti du-te la Eminescu si acolo le gasesti sau la casa cartii ori pe Nicolae Balescu langa chioscul de inghetata este un magazin special de desene cu lucruri de desen sub 10 lei superb si daca tot nu gasesti singura solutie e sa mergi in carrefour/real/kaufland/metro etc... sau daca nu cumparati revista aia curs de pictura iti da la ea tot ce ai nevoie sau poti sa iti iei doar un numar sau 2 in care gasesti ceea ce vrei sper ca te.am ajutat.

| Aberdeen explică (pentru Lolităăăă):

Am citit odata raspunsul asta mai sus, nu era nevoie sa-l rescrii

| Kirito21 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei un set intreg de creioane de la H pana la 9B deoarece intotdeauna depinde cat de inchisa trebuie sa fie umbra in unele unghiuri poate fi foarte deschisa la culoare iar in altele foarte inchisa, asta in cadrul aceluiasi desen evident.

| Aberdeen explică (pentru Kirito21):

E ok, am set pentru creioane, am intrebat doar care este cel mai folosit pentru umbre, dar m-am lamurit.

| Kirito21 a răspuns (pentru Aberdeen):

Nu exista un creion care sa fie cel mai bun depinde ce tehnica de shading folosesti de aceea e bine sa le ai pe toate.

| Aberdeen explică (pentru Kirito21):

Adevarat

| Emmett a răspuns:

Un creion mecanic.

| StefanRadu5846825 a răspuns:

Cel mai bun este HB2 dar eu iti recomand carbunelewinking Este acela cu care se fac schitele si dai cu degetul. Bafta! Funda?

| Aberdeen explică (pentru StefanRadu5846825):

Ba eu cred ca sa intinzi creionul cu degetul nu e o solutie thinking

| Beautifullady189 a răspuns:

Hello! Foloseste creioane HB2 sau 2B sunt mega perefecte pentru schite
In caz ca le vrei urgent sau le vrei de pe net iti dau un site :D
http://www.picturaonline.ro/......at_42.html u
poti sa iti iei ceva bun de desenat daca esti din pitesti du-te la Eminescu si acolo le gasesti sau la casa cartii ori pe Nicolae Balescu langa chioscul de inghetata este un magazin special de desene cu lucruri de desen sub 10 lei superb si daca tot nu gasesti singura solutie e sa mergi in carrefour/real/kaufland/metro etc... sau daca nu cumparati revista aia curs de pictura iti da la ea tot ce ai nevoie sau poti sa iti iei doar un numar sau 2 in care gasesti ceea ce vrei sper ca te.am ajutat :) >:D<
Noroc si muuulta bafta in tot ceea ce desenezi! Viitorul sa te ajute sa iti implinesti profesia! :*
Pa, pa :D

| Aberdeen explică (pentru Beautifullady189):

Multumesc mult, dar am tot ce-mi trebuie pentru desen happy

| Beautifullady189 a răspuns (pentru Aberdeen):

Okwinking

| Quing a răspuns:

Ma gandesc mai mult la carbune sau creioane speciale.
http://www.colorit.ro/product_images/b/cc_creativo__83067.jpg

| Tacu_Serban_1995 a răspuns:

Pai cred ca un B8 sau B3

| Ralucutaaaaa a răspuns:

Craiola

| Clara000 a răspuns:

Eu folosesc creion HB2 sau daca nu gasesti foloseste creion B2!happy