| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare voi ce tip de creion folositi in desen s-au portret? Eu la majoritatea creioanelor sunt simple nu este nimic scris pe ele am de ex. pe numere adica duritatea creionului la unele creioane.
Multumesc de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

Sunt scrise pe ele, de exemplu 2H, 3H, etc=cele ce au culoarea mai deschisa.
2B,5B,6B,4B au culoarea din ce in ce mai inchisa.Nu e vorba de duritatea minei.Pe astea le folosesti...depinde de portret,cum sunt umbrele,cum vrei tu sa le evidentiezi.
Creioanele "simple" au de obicei mina HB.
Eu le folosesc pe toate, deoarece toate ma ajuta cumva. Poti incerca de asemenea sa desenezi cu carbune, dar iti trebuie ceva experienta.
Bafta!

1 răspuns:
| Garnet a răspuns:

Eu folesesc de obicei 7 b.e printre cele mai inchise