| Nicolitza a întrebat:

Salut, as vrea sa intreb pe cei ce pot cinta la o chitara, la inceput tot ati avut probleme cu acordurile, adica eu cind iau un acord, cu degetele de la mina stinga ating si alta struna si cind vibreaza, o face sa bizie, de exemplu la sol major, ating coarda G cu degetul aratator care este pus pe coarda A si coarda G nu mai scoate sunetul potrivit, aveti vreo recomandare, poate sa fie marimea degetelor o problema? cu timpul poate sa se rezolve de la sine?

Răspuns Câştigător
| Noodlez a răspuns:

Da, bineinteles. La inceput este absolut normal sa ai probelme cu acorduri. Se rezolva cu timpul de la sine. Fa in felul urmator daca vrei rezultate un pic mai rapide : alegeti un set de acorduri (sa-ti vina tie cat mai comfortabil sa le schimbi intre ele) si exerseaza schimbarea intre ele cate 15 minute in fiecare zi. Cu o singura bataie intre acorduri. Cel mai usor set ar fi Am, C, G, Em, D. Si este si unul foarte comun in multe melodii. Exerseaza usor la inceput, ia-ti timpul si incearca sa nu ridici mult mana de pe freturi. Sa fie o distanta intre degetele tale si corzi doar cat sa strecori un card sau o foaie de hartie. Iar ca sa scapi de bazait incearca sa tii degetele pe corzile gatului cat mai aproape de acea bara de metal. Nu pe ea, bineinteles. De preferat este sa tii chiar in spatele ei, dar sunt acorduri care nu-ti permite asta pentru toate corzile asa ca apesi putin mai tare.
Mult succes!