| oblivion95 a întrebat:

Am facut rost de la cineva de o chitara acustica si incerc sa inv sa cant la ea de pe internet- filmulete. poate st eu mai blonda... dar atunci cand imi pun degetele pe freturi si ciupesc cu cealalta mana coarda pe care am pus degetul, aceasta nu scoate decat un sunet neplacut la auz. ce nu fac bine? va rog, ajutati-ma...

1 răspuns:
| Raicuma a răspuns:

Daca sunetul acela bazait se aude pe toate freturile nu apesi tu destul de tare, daca se aude doar pe tasta 3 sau 5 inseamna ca e batrana chitara si s-a arcuit gatul, incearca sa te uiti prin gaura chitarii si sa vezi daca unde se termina gatul exista un surub cu cap imbus pe care sa il strangi, sa se mai indrepte.