| Gaby445 a întrebat:

Salut, eu cant la biserica si sunt la inceput pot sa zic inca invat, la inceput respiram pe nas cand cantam si nu imi placea cum se auzea si ma fortam, dar am citit odata un curs si zicea ca aerul trebuie sa treaca prin laringe si faringe si dadea exemplu (cand vrei sa tipi tragi aer in gura iti umplii plamanii si ai mai multa putere) si de cand trag aer pe gura suna mai bine, este ok?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Respira mai omule normal, ca nu trebuie sa te fortezi, fiindca vei canta fals sau nazal si nu face sens sa mergi la biserica sa ragi in corul bisericii.
Uita-te la cei din cor cum canta ei si fa la fel ca ei.